January 16, 2022
Portali Shprehja

Kaq filxhana të kafes duhet ti konsumoni brenda ditës

Konsumimi i katër filxhanëve të kafesë brenda ditës ndihmon në lëvizjen e rregullt të proteinave në mitokondrie dhe rrit funksionin e tyre të mbrojtjes së qelizave kardiovaskulare nga dëmtimet, transmeton lajmi.net.

Kështu sipas këtij studimi del se konsumimi i kafeinës lidhet përveç me zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës edhe me disa sëmundje tjera, si diabeti 2 dhe arresti kardiak, përcjell Klan Kosova.

Tact Watches

Sipas hulumtimit të kryer në Plos Biology, thuhet se përdorimi i katër filxhanëve të kafesë brenda ditës ka efekt mbrojtës, duke shtuar se këto efekte edhe mund të jenë psikologjikisht relevante.

“Rezultatet tona tregojnë një mënyrë të re veprimi të kafeinës”, ka thënë Haendler, njëri prej hulumtuesve.

“Njëra ndihmon mbrojtjen dhe riparimin e muskujve të zemrës përgjatë veprimit mitokondria p27”.

“Këto rezultate mund të çojnë te një strategji më e mirë e mbrojtjes nga dëmtimet të muskujve që zemrës, duke shqyrtuar edhe konsumimin e kafeinës”. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Cili është aplikacioni që përdoret më së shumti në Kosovë?

admin

Gruaja rrah keq nxënësin pasi ia goditën veturën me topa bore

admin

Mësuesja që kërcënonte nxënësit: Bëni seks me mua ose do të ngelni në klasë

admin

Leave a Comment