June 18, 2021
Portali Shprehja

Kemi presion nga SHBA dhe BE për të njohur pavarësinë e Kosovës – Iliria News Agency

“SHBA dhe BE po i bëjnë presion Serbisë të njohë pavarësinë e Kosovës”. Është kjo deklarata e bërë nga presidenti Aleksandër Vuçiç gjatë një interviste televizive.

“Aksioni është i koordinuar dhe kjo nismë vjen në të njëjtën kohë me vizitën e komisionerit Lajçak në Beograd, dy javë para rinisjes se dialogut. Për rastësi nuk besojmë. Kemi pritur presione të fuqishme”. tha ai sipas të cilit fuqitë e mëdha nuk duan ecjen përpara të Serbisë.

Mediat në Beograd raportojnë se ndërkombëtarët kanë shtuar presionin ndaj Serbisë për marrëveshjen finale me Kosovën. Portali alo.rs shkruan se një ultimatum do të vendoset para delegacionit serb më 15 qershor, duke i kërkuar Presidentit Aleksandër Vuçiç njohjen e pakushtëzuar të Kosovës.

Të Ngjajshme

Rreth 70 për qind e bullgarëve janë kundër dorëzimit para Shkupit – Iliria News Agency

admin

Shkarkohet ministri malazez që mohoi gjenocidin në Srebrenicë – Iliria News Agency

admin

Kosova e Shqipëria, me hekurudha të përbashkëta drejt BE-së – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment