11 C
Skopje
October 21, 2018
Shëndetsi

Keni dhimbje shpine? Bëni çdo ditë këtë (VIDEO)

Boshti kurrizor është një nga pjesët e trupit tonë për të cilin duhet të kujdesemi në mënyrë rigoroze, sepse përfaqëson gjithë trupin tonë. Kjo është pjesa që na mbështet dhe na mbron në çdo situatë të jetës, dhe pa të nuk mund të bëjmë asgjë.

Kështu, nëse qëndroni shumë ulur gjatë ditës, do të filloni të ndjeni dhimbje në shpinë dhe një lloj ‘paralize’ e cila fillon të formojë dëme serioze në shpinë.

Për fat të keq, kjo ju ndodh shumicës së njerëzve për shkak të mënyrës së jetesës së tyre. Kjo është arsyeja pse ne po e shpërndajmë këtë video më poshtë, për t’ju ndihmuar që ta përmirësoni gjendjen e shpinës tuaj dhe të keni një shëndet më të mirë të saj, transmeton Gazeta Express.

Ushtrime për ta rregulluar shpinën

Para së gjithash, duhet ta dini se dëmi në shpinën tuaj shkaktohet nga orët e gjata që qëndroni ulur. Ky qëndrim i gjatë ulur do t’ju shkaktojë gjithashtu edhe probleme me kyçe, eshtra dhe muskuj – që të gjithë do të jenë burim i dhimbjes.

Në mënyrë që të hiqni tensionin që akumulohet në shpinë, duhet t’i ndiqni hapat e mësuesit të jogas Vytas Baskauskas, i cili ju mëson që ta bëni një ushtrim çdo ditë për 2 minuta.

Video:.

Burimi i artikullit

Artikuj të ngajshëm

Nëse keni këto shenja, urgjent tek mjeku! Vuani nga zemra

shprehja

Lani çdo mbrëmje këmbët me ujë të ftohtë, dhe do habiteni nga ajo çfarë do i ndodhë trupit tuaj

shprehja

Ky është detergjenti që nuk duhet përdorur kurrë në kuzhinë, mund të shkaktojë kancer të mushkërive

shprehja