August 2, 2021
Portali Shprehja

Këshilla nga ekspertja: Gabimi nr. 1 që s’duhet të bëni nëse nuk e keni fituar një punë pas intervistës

Kohët e fundit, një kandidate për punë shprehu zhgënjimin e saj pasi nuk mori një punë për të cilën dha intervistë. Ajo më tha se i pëlqente shumë edhe kompania, shkruan CNCB.

Kjo u ndodh të gjithëve. Por, ashtu si një atlet që përdor një humbje për t’u motivuar në triumfin e ardhshëm, një refuzim mund të jetë themeli për mundësinë e artë në të ardhmen tuaj në karrierë, transmeton lajmi.net.

Çfarë të bëni nëse nuk e fitoni punën?

Është e lehtë të ndihesh i lënduar pasi mëson se dikush tjetër është zgjedhur për pozicionin, veçanërisht kur gjithçka dukej se po shkonte mirë.

Por gabimi më i madh që bëjnë shumë kandidatë në këtë situatë është të ndihen aq të dekurajuar dhe të mërzitur, saqë hedhin poshtë marrëdhëniet që ndërtuan gjatë gjithë procesit të intervistës.

Unë kam qenë në biznesin e punësimit për më shumë se 15 vjet dhe gjithmonë u them të gjithëve që trajnoj:

“Të çash në procesin e punësimit të një kompanie është një arritje për të cilën duhet të jesh krenar, veçanërisht gjatë periudhave kur tregu i punës është konkurrues. Ata nuk të thanë: ‘Jo, kurrën e kurrës.’ Ata thanë: ‘Jo, jo sot; ne sapo gjetëm dikë që ishte pak më i përshtatshëm se ti.’ “

Pra, në vend që të ulni kokën, tregoni gatishmërinë tuaj për të vazhduar. Dërgojini menaxherit tuaj të punësimit (dhe ndoshta edhe personave që ju kanë intervistuar) një email duke shprehur vlerësimin tuaj për kohën dhe konsideratën e tyre.

Madje, nuk ka pse të jetë një mesazh super i gjatë:

“I dashur [Emri i menaxherit punësues],

Faleminderit shumë për mundësinë. Më pëlqeu vërtet të mësoja më shumë për kompaninë tuaj dhe të takoja të gjithë punonjësit tuaj të mrekullueshëm. Ndërsa jam i/e trishtuar që nuk u zgjodha, jam i/e lumtur që gjetët kandidatin e duhur. A mund të më thuash se çfarë duhet të bëj për të qëndruar në vëmendjen tuaj për mundësitë e ardhshme?

Ju falënderoj përsëri,

[Emri juaj]”

Shkathtësitë e shkëlqyera ndërpersonale do t’ju bëjnë të paharrueshëm

Të qëndrosh pozitive pasi refuzohesh është një shenjë e karakterit të fortë, sepse punëdhënësit nuk kënaqen duke u dhënë lajme të këqija kandidatëve të mirë. Kështu që, në këtë rast, ata do t’ju mbajnë në një listë të veçantë.

Mos kini frikë të kërkoni edhe këshilla më specifike. Menaxheri juaj i punësimit mund të përgjigjet me këshilla se si mund të ripunoni zona të caktuara të CV-së tuaj për pozicionet e ardhshme që ata kanë informacion.

Mos harroni, punësimi juaj është përfitim për ata, po aq sa është edhe për ju. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Më shumë ditë pushimi për ata që marrin vaksinën e Covid

admin

4 shenjat që tregojnë se partneri po ju fsheh diçka

admin

Varianti Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që shkenca njeh

admin

Leave a Comment