October 2, 2022
Portali Shprehja

Këshilla për të ulur presionin e gjakut dhe për ta mbajtur atë nën kontroll

Presioni i gjakut bën që gjaku të qarkullojë në të gjithë trupin, duke transportuar oksigjen dhe lëndë ushqyese në zemër dhe pjesë të tjera të trupit.

Presioni i gjakut luhatet, bie dhe rritet gjatë gjithë ditës, por në nivele të caktuara mund të jetë i rrezikshëm dhe të shkaktojë probleme serioze me zemrën. Pothuajse një e treta e popullsisë së rritur ka presion të lartë të gjakut dhe mund të ketë pasoja të rënda nëse nuk trajtohet.

Vlera normale e presionit të gjakut është 120/80 mmHg. Për diagnozën e hipertensionit, pra presionit të lartë të gjakut, kërkohen vlera të presionit të gjakut të matura në mënyrë të përsëritur që tejkalojnë vlerën kufi prej 140/90 mmHg. Lajmi i mirë është se presioni i lartë i gjakut mund të kontrollohet. Konsultohuni me një mjek dhe ndiqni këto masa parandaluese.

Një vrasës i heshtur

Nëse vuani nga presioni i lartë i gjakut, fillimisht konsultohuni me mjekun tuaj të familjes për terapinë e mundshme. Ekspertët theksojnë se konsumimi i përditshëm i acideve yndyrore omega-3 mund të ndihmojë në kontrollin, por edhe në uljen e stresit me teknika të tilla si meditimi.

Hani më shumë erëza

Erëzat, veçanërisht kanella, shafrani i Indisë dhe hudhra janë efektive në uljen e presionit të gjakut, dhe kardamom dhe xhenxhefil kanë efekte premtuese.

Humbja e peshës

Ekspertët do të thonë se ekzistojnë dy metoda për uljen e presionit të gjakut – me dhe pa ilaçe. Kur bëhet fjalë për uljen e presionit të gjakut pa mjekim, metoda më e mirë është humbja e peshës. Reduktimi i konsumit të alkoolit mund të ndihmojë gjithashtu me këtë, siç mund të ndihmojnë disa aktivitete reduktuese të stresit – përveç jogës dhe meditimit, mund të jetë çdo aktivitet që ju relakson.

Zvogëloni me kripë

Një shkak i rëndësishëm i presionit të lartë të gjakut është yndyra e tepërt në trup, si dhe konsumimi i tepërt i kripës. Ilaçi për këtë është thjesht të reduktoni marrjen e kripës dhe të hani më shumë ushqime të freskëta dhe më pak të përpunuara.

Pi më shumë ujë

Kur nuk pini mjaftueshëm ujë, trupi kompenson duke mbajtur kripën. Trupi thahet pa ujë, gjë që bën që muskujt e zemrës të punojnë më shumë, duke u përpjekur të shtyjnë gjakun nëpër enët e gjakut, duke çuar në presion të lartë të gjakut.

Flini më shumë

Shumica e njerëzve që vuajnë nga presioni i lartë i gjakut nuk flenë mjaftueshëm. Gjumi i dobët dhe mungesa e gjumit janë të lidhura me rritjen e presionit të gjakut dhe shkaku ka shumë të ngjarë te stresi që shkakton gjumin e shqetësuar.

Gjumi cilësor është gjithashtu një nga gjërat kryesore në rregullimin e presionit të gjakut.

.

Të Ngjajshme

Gjendet trupi i 22 vjeçarit nga Kumanova

Shqipëri/ Energji në kohë krize nga termocentrale lundruese

LSDM: Nëse Mickoski është i sinqertë, le t’i japë fund bllokadës në Kuvend

admin

Leave a Comment