13.9 C
Skopje
November 16, 2019
Tech

Kina fillon punën në teknologjinë e komunikimit 6G

“Kjo shënon fillimin zyrtar të kërkimit dhe zhvillimit në teknologjinë 6G”, thuhet në ueb faqen e ministrisë.

Grupi i punës përbëhet nga 37 ekspertë nga universitete, institute kërkimore dhe kompani. Studimi fillon kur Kina filloi të përdorë 5G, e cila është njëqind herë më e shpejtë se 4Gs ekzistues. Ndërmarrja kineze Huawei, e cila konsiderohet lideri botëror në pajisjet 5G, po bën hulumtime në 6G, tha kompania për AFP.


Top Channel

Artikuj të ngajshëm

Audi prezanton versionin S8 2020, kjo është shpejtësia maksimale e veturës – Foto

shprehja

Motorola rikthen telefonin ikonik në versionin modern

shprehja

Facebook fshin 5.4 miliardë profile të rreme

shprehja