May 28, 2023
Portali Shprehja

Kjo ishte biseda e Bellingham me Cityn për t’u thënë atyre: “Unë po shkoj në Madrid”

Dueli futbollistik është ende në garë, por ai i tregut është fituar nga Real Madridi më shumë se një javë më parë. Lufta për të bindur Jude Bellingham mes Realit dhe Mançester Sitit ra në krahun e bardhë për zhgënjimin e klubit qytetar, i cili në një moment u ndje si fitues. Mirëpo, kur erdhi momenti i së vërtetës, ai i vendimit të lojtarit të ri anglez, nuk kishte zgjidhje.

Po-ja e Bellinghamit për bardhezinjtë u ndërtua në bazë të projektit, edhe në ofertën financiare… por me një argument të rëndë që përfundoi duke bindur lojtarin. Po sikur treni i Madridit të kalojë vetëm një herë në jetë? Ky faktor ishte vendimtar. Nga City ata u përpoqën ta bindnin atë se në moshën 19-vjeçare kishte të gjithë karrierën përpara tij për të luajtur me të bardhët në Bernabéu. Nuk ua ka dhënë arsyen. “Nuk doja ta humbisja atë mundësi”.

Burime të njohura me rastin sqarojnë se nga Manchester City e kanë ndërtuar argumentin në bazë të kontekstit. Thjesht sportiv, duke kaluar përmes rolit të tij në skuadër dhe planit të Guardiolës për të evoluar performancën e tij, dhe gjithashtu sociale: rikthimi në Angli, të qenit referencë në Premier, në vendin e tij, tërheqës për rrënjët e tij, afër Mançesterit. Të njëjtat burime sigurojnë se nuk ka pasur kurrë një ofertë thjesht ekonomike. Gjithçka u punua nga projekti. Nuk kishte mundësi të uleshim të bisedonim për rrogën.

Në bisedën në të cilën Bellingham i tha Cityt se po zgjidhte Madridin, ai gjithashtu deklaroi se Reali kishte bërë një përpjekje të konsiderueshme financiare për të siguruar angazhimin e tyre. Shifrat nuk janë bërë të ditura, por janë të larta. Kur i këmbëngulin se ai do të ketë gjithmonë opsionin për të shkuar në Madrid, ai jep negativin për një përgjigje.

Erling Haaland ishte një tjetër nga ‘ndërmjetësuesit’ që u përpoqën të bindnte Jude të nënshkruante për Cityn. Norvegjezi përkoi me Jude në Dortmund dhe kontakti mes të dyve ka qenë i rrjedhshëm, por as me një argument të rëndë si ai i ‘9’s nordik, i shtuar për gjithçka tjetër, City nuk mund të merrte avantazhin ndërkombëtar. Për Pep ai ishte një lojtar kyç në përtëritjen e mesfushës dhe një futbollist me kushte që i përshtaten idesë së tij për të ardhmen e Cityt.

Tani mbetet që Madridi të arrijë një marrëveshje me Borussia, e cila do të shkojë përtej 100 milionëve, megjithëse mbetet për t’u përcaktuar si pjesa variabile e shumës totale, ashtu edhe frekuenca e pagesave. Një nënshkrim që është në fazën përfundimtare dhe që do të nënkuptojë një përforcim të konsiderueshëm për një mesfushë që mund të llogarisë në prenotim nëse Ceballos përfundon duke rinovuar, pasi Kroos dhe Modric do të vazhdojnë edhe për një vit dhe në skuadër janë Tchouaméni, Fede dhe Camavinga, megjithëse ai vjen duke luajtur në anën e majtë.

Ashtu siç ndodhi me Tchouaméni, Madridi grumbulloi nënshkrimet muaj më parë, duke e bindur atë për projektin dhe duke ushqyer dëshirën që shumë futbollistë kanë për të luajtur për Real Madridin, duke i dhënë përparësi kësaj mbi atë thjesht ekonomike. Dhe ai është gati të marrë një nga perlat e mëdha të tregut. Një nënshkrim për një dekadë. Sepse Bellingham e kishte të qartë se nuk donte të linte trenin e Madridit të ikte… në rast se nuk do të përsëritej.

.

Të Ngjajshme

Gosens: “Ja cili është sekreti ynë për finalen e sezonit”

admin

Super Hysaj, Lazio fiton në minutën fundit pas gafës (Video)

admin

Cili klub fiton më shumë nga sponsorët? Ja 10 vendet e para

admin

Leave a Comment