November 26, 2022
Portali Shprehja

Kjo ngjarje e dëshmon më së miri tmerrin që po ndodh në Rusi, pas thirrjeve të Putinit për ushtri

Një i ri rus që përpiqej të shmangte shërbimin ushtarak në Rusi i kërkoi mikut të tij t’i thyente këmbën për të qëndruar jashtë procesit të rekrutimit.

Mobilizim i pjesshëm është pjesë e planit të Rusisë për të rritur forcën e saj pushtuese për të luftuar kundër Ukrainës dhe dhjetëra burra të moshës 18 deri në 35 vjeç janë ndaluar të largohen nga rajonet.Thirrja ushtarake shkaktoi protesta të gjera në vend dhe panik midis të rinjve që ndërmerrnin veprime gjithnjë e më radikale për të shmangur shërbimin ushtarak.

Disa u përpoqën të largoheshin nga vendi dhe të kalonin kufirin në vendet e afërta si Gjeorgjia, Kazakistani dhe Mongolia.

Së fundmi në një video që është publikuar, shihet një rus i dëshpëruar i cili tenton të thyejë këmbën që të shmangë thirrjen në ushtri.

Ai ulet në fund të shkallëve dhe i vendos këmbët në shkallët. Pak sekonda më vonë, shoku i tij zbret nga shkallët dhe ulet në kofshën e tij duke plasaritur kockat. Rusi lëshon një ulërimë dhe përkulet në njërën anë me një dhimbje torturuese.

‘Rekrutët në Federatën Ruse thyejnë këmbët për të mos u mobilizuar”, shkruhej në video.

Ky është një nga shembujt e shumtë të asaj që të rinjtë rusë mendojnë për planin e Putinit për të pushtuar Ukrainën.

Një burrë i tha Econimist: Ne kemi rënë në ferr – kështu e shoh unë.

Një tjetër shpresonte se shikimi i tij i dobët do ta kursente atë.

Ka pasur video që qarkullojnë në mediat sociale që tregojnë trupat ruse të sapomobilizuara që u mohohet ushqimi dhe uji pasi u ankuan për kushtet jo të mira.

Llogaria në Twitter “Ukraine Reporter” citoi një ushtar duke thënë: Ata kanë kufizuar hyrjen në banjë. Atyre u është mohuar gjithashtu ushqimi dhe uji. Mobilizimi i Rusisë duket si burgosje masive për një numër në rritje ushtarësh.

Disa ushtarë pohuan se atyre iu dhanë vetëm armaturë dhe uniformë dhe iu tha të përdornin tampona për të thithur gjak nga plagët e plumbave.

Të Ngjajshme

Po armatosej nga Serbia, kjo është banda që synonte destabilizimin në veri – kërkohet intervenim nga ndërkombëtarët!

admin

Të negociosh apo të luftosh me Putinin? Kjo është çështja…

admin

Borrell “kërcënon” Malin e Zi

admin

Leave a Comment