June 3, 2023
Portali Shprehja

Komisioni Evropian i kënaqur me pjesëmarrjen e votuesve në Turqi

Gazetar: Lluka Andreev

Bashkimi Evropian e konsideron fitore të madhe pjesëmarrjen masive në zgjedhjet në Turqi. Sipas presidentes së Komisionit Evropian, Ursula von der Lejen, Turqia është partner i rëndësishëm dhe rezultatet e raundit të dytë të zgjedhjeve priten me vëmendje.

“Pjesëmarrja e madhe në këto zgjedhje është lajm shumë i mirë. Është mirë sepse është sinjal i qartë se populli turk është i përkushtuar për të ushtruar të drejtën e tij demokratike për të dalë e për të votuar dhe për të vlerësuar institucionet demokratike. Kjo është fitorja e madhe e djeshme. Tani zgjedhjet po vazhdojnë dhe do të shohim se çfarë do të sjellë raundi i dytë”, tha Ursula von der Lejen – kryetare e KE-së.

Një reagim fillestar erdhi nga presidenti amerikan Xho Bajden. Më herët, një pjesë e koalicionit qeverisës turk rreth Erdoganit akuzoi se kandidati i opozitës Kemal Kilicdaroglu bashkëpunon me Perëndimin. Kur Biden u pyet se si e komentoi faktin që media shtetërore shpalli fitoren e Erdoganit dhe opozita tha se fitoi, presidenti amerikan u përgjigj shkurt:

“Tingëllon e njohur, apo jo?” Shiko, thjesht shpresoj që të ketë fitues. Ka shumë probleme në atë pjesë të botës pa ndodhur kjo”, deklaroi Xho Biden – president i SHBA.

Nga ana tjetër, kampi i Kilicdaroglu gjatë fushatës akuzoi se ka ndikim rus në procesin zgjedhor në favor të Erdoganit. Kremlini theksoi sot se presin thellimin e marrëdhënieve me Turqinë në të ardhmen.

“Turqia është demokraci e pjekur, vend solid dhe sovran, i cili, natyrisht, mund të realizojë zgjedhje transparente demokratike dhe të parandalojë aktivitetet e paligjshme. Nuk kemi asnjë dyshim për këtë”, u shpreh Dmitri Peskov – Zëdhënës i Kremlinit.

Ndryshe, në zgjedhjet e djeshme të drejtë vote kishin mbi 65 milionë qytetarë, nga të cilët 3.4 milionë në Diasporë. Sipas të dhënave të fundit jo të plota, fitues në Maqedoni është kandidati i opozitës Kemal Kiliçdaroglu me 52,84 për qind ndaj Rexhep Tajip Erdogan me mbështetjen e 35,8 për qind të votuesve. Në vendet e rajonit kandidati i opozitës fitoi edhe në Shqipëri, Serbi, Greqi dhe Bullgari kurse Erdogani ka më shumë vota vetëm në Kosovë dhe Bosnje-Hercegovinë. /Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

BE: Jemi të gatshëm për masa vendimtare nëse situata në veri të Kosovës nuk qetësohet

Indi, mbi 280 të vdekur pas përplasjes së dy trenave

Messi vendos për të ardhmen, tregon se a do të largohet nga PSG

Leave a Comment