August 11, 2022
Portali Shprehja

“Koncepti i Evropës së bashkuar është shansi më i mirë për zhvillimin e Maqedonisë së Veriut”

“Është detyra jonë të kujdesemi për republikën tonë, që të gjithë qytetarët e saj ta ndiejnë atë si atdheun e tyre. E vërteta historike nuk mund të ndryshohet me marrëveshje, as me protokoll, sepse faktet ekspozojnë çdo konstrukt të imponuar, dhe koncepti i Evropës së bashkuar na jep mundësinë më të mirë për të përfunduar zhvillimin e Maqedonisë së Veriut si një republikë moderne evropiane”.

Këto janë pjesë e mesazheve që presidenti Stevo Pendarovski i dërgoi nga manifestimi qendror në Shkup, në kuadër të festës së Ilindenit.

Pendarovski theksoi se festën tonë më të madhe shtetërore e festojmë në Shën Ilia, sepse, siç tha ai, në këtë ditë populli maqedonas dhe bashkatdhetarët e tij themeluan dy republikat e tyre – Krushevën në vitin 1903 dhe Asnomin në vitin 1944.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment