January 30, 2023
Portali Shprehja

Konferenca për shtyp e Vinicius kthehet “virale”: ndodhet një mace dhe hidhet në tokë. Nisin polemikat (PAMJET)

Një episod mjaft kurioz ka ndodhur gjatë konferencës për shtyp të Brazilit në Katar në prag të ndeshjes çerekfinale të Kupës së Botës 2022 kundër Kroacisë. Për kombëtaren e Amerikës së Jugut flet talenti i Real Madridit, Vinicius Junior, autori i golit të parë në pokerin ndaj Koresë së Jugut në fazën e 16-të.

Videoja e kësaj konference për shtyp u bë menjëherë virale duke shkaktuar polemika të shumta në rrjetet sociale. Mirëpo, nuk janë fjalët e sulmuesit 22-vjeçar ato që shkaktojnë debat, por ajo që ka ndodhur pak centimetra larg tij teksa po u përgjigjej pyetjeve të gazetarëve të pranishëm në sallë.

Në fakt, papritur mbi tavolinën ku ishin vendosur mikrofonat, pikërisht pranë pozicionit të futbollistit, është shfaqur një mace dhe është ulur strukur, aspak i trembur nga zhurma përreth. Menaxheri i komunikimit i ekipit brazilian, i ulur në karrigen në të djathtë të Vinicius, filloi ta përkëdhelte, por pas disa sekondash ai u ngrit në këmbë dhe pasi e kapi me të dyja duart, e hodhi në tokë duke shkaktuar një rënkim mosmiratimi.nga disa prej të pranishmëve dhe fillimisht edhe nga vetë futbollisti brazilian i cili e shikoi me një shprehje të habitur.

Macja u ul në dyshemenë e dhomës së konferencës për shtyp me putrat e saj dhe më pas vazhdoi në heshtje të endej nëpër dhomë, një shenjë se nuk ishte lënduar në vjeshtë. Megjithatë, duke pasur parasysh reagimin e shumë të pranishmëve, menaxheri i komunikimit i Brazilit u përpoq të shpjegonte se kjo është e vetmja mënyrë për të ngritur një mace pa e lënduar dhe më pas duke imituar gjestin e shoqëruar me të drejt dyshemesë, duke shkaktuar edhe të qeshurën e Vinicius.

Megjithatë, shpjegimi i menaxherit të komunikimit të ekipit kombëtar të futbollit brazilian nuk ka bindur shumë përdorues socialë të cilët duke komentuar videon që u bë menjëherë virale, shprehën indinjatën e tyre për sjelljen e tij.

Mbi të gjitha, mënyra e dhunshme me të cilën ai e hodhi macen drejt dyshemesë në vend që ta shoqëronte me butësi (siç imitoi më vonë në përpjekje për të justifikuar veten) përfundoi nën akuzë. Në fakt, shumë postime dhe komente kanë nxjerrë në pah se si Vinicius Rodrigues, ky është emri i burrit, pavarësisht se e ka kuptuar saktë, ishte shumë i papritur duke hedhur macen në dysheme.

Polemikat në lidhje me këtë episod janë ndezur fjalë për fjalë, veçanërisht në Brazil, me menaxherin e komunikimit të ekipit kombëtar, i cili përfundoi në bregun e aktivistëve të të drejtave të kafshëve dhe shumë njerëzve të tjerë. Për të qetësuar sadopak shpirtrat, ishte e nevojshme ndërhyrja e Këshillit Rajonal të Mjekësisë Veterinare të shtetit të São Paulo, i cili në një deklaratë deklaroi se në sjelljen e Vinicius Rodrigues nuk gjeti asnjë element që mund të përkufizohej si keqtrajtim. .

.

Të Ngjajshme

E papritura e madhe e merkatos! “Teprica” e Guardiolës te Bayern Munich, gati firma edhe me sulmuesin e njohur

admin

CR7 i ndodh ajo që s’e kishte menduar kurrë në Arabi, tifozët sauditë i përdhosin emrin dhe numrin (pamjet)

admin

Xavi i “tregon targën” Real Madridit, tashmë synon rekordin e Vilanovës dhe Mourinhos në La Liga

admin

Leave a Comment