August 2, 2021
Portali Shprehja

Kosova dhe Serbia të gjejnë një kompromis – Iliria News Agency

site logo
Kërko
kërko tekstin …

LAJMET
Macron: Kosova dhe Serbia të gjejnë një kompromis
1 orë më herët
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.
Presidenti i Francës, Emmanuel Macron iu bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë për t’u angazhuar si evropianë në gjetjen e një kompromisi “që do t’i bëjë të mundur Beogradit dhe Prishtinës të kthehen tek e ardhmja evropiane”.

“Ky është interesi i Kosovës”, tha Macron.

Ai këto komente i bëri të mërkurën në mbrëmje (23 qershor) para fillimit të takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Macron dhe Kurti në një paraqitje para mediave vlerësuan raportet mes dy vendeve.

Kryeministri Kurti tha se “Evropa është bashkimi më i mirë për t’i hedhur bazat e një paqeje afatgjate dhe të konceptuar drejt”.

“Tanimë realiteti ri ka përbërës të rinj. Ju siguroj se po i ndjekim nga afër zhvillimet e fundit në Bruksel sidomos vizitën e presidentit amerikan (Joe Biden) dhe bisedat me udhëheqësit e shteteve evropiane, të BE-së dhe më gjerë. Ne besojmë se një situatë e re politike po krijohet, një situatë e menduar më mirë me pjesëmarrje më të artikuluara dhe drejtëpeshuara dhe një besim më të lartë”, tha Kurti.

Në këtë situatë, sipas Kurtit, Kosova do të kontribuojë me të gjitha mundësitë e saj.

Të Ngjajshme

Shpërthimi i bombolës në Velipojë, pas 2 vajzave, ndërron jetë edhe nëna – Iliria News Agency

admin

Osmani nderon post-mortem djalin e Joe Biden që shërbeu në Kosovë, thotë se familja Biden bëri shumë për shtetin tonë – Iliria News Agency

admin

Gjermania në shtator planifikon dozën e tretë të vaksinave për këto kategori – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment