May 12, 2021
Portali Shprehja

Kosova është djepi ynë, aty prehen mbretërit dhe shenjtorët tanë – Iliria News Agency

Ambasadori i Serbisë në SHBA, Marko Gjuriq, është shprehur se shteti i tij është plotësisht i vetëdijshëm për realitetin që përballen me Kosovën. Ai ka shtuar se është e nevojshme që të “gjendet një zgjidhje e drejtë” me të cilën të dyja palët do të ndaheshin të kënaqura në mënyrë të barabartë.

“Kosova për neve serbët është djepi i identitetit kombëtar. Mbretërit dhe shenjtorët tanë prehen në Kosovë, por po ashtu ka një komunitet të vogël që arrin të mbijetojë si minoritet”, është shprehur Gjuriq për Uashington Diplomat.

“Ne duam që të përmbyllet çështja në mënyrë që asnjëra nga palët të mos ndjehet e lënduar – që të dy palët të jenë të kënaqura pjesërisht. Nuk është e lehtë. Ne duhet të nisin bisedimet, sepse është më mirë për të folur mijëra ditë sesa që të përfundojnë një ditë në konflikt”. Gjuriq ka thënë se Serbia pret që të ketë punë të vështirë me Qeverinë e Kosovës të drejtuar nga Albin Kurti. Pres që do të kemi punë të vështirë me qeverinë e re, për shkak të Kryeministrit Albin Kurti i cili që në fillim të mandatit të tij ka thënë se dialogu me Serbinë nuk është prioritet”.

Të Ngjajshme

BE po i ndjek penalisht ish-komandantët e UÇK-së, por jo ata serbë që kryen krime në Kosovë – Iliria News Agency

admin

Bullgaria shpalli zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 11 korrik – Iliria News Agency

admin

Tërmeti i fortë në Greqi, ndjehet edhe në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment