January 16, 2022
Portali Shprehja

Kovaçevski: Jam i gatshëm të hap një faqe të re në marrëdhëniet me Bullgarinë

Mandatari për formimin e Qeverisë së re Dimitar Kovaçevski, në një intervistë për MIA shprehu pritjet e tija për marrëdhënie konkrete dhe miqësore me kryeministrin e ri të Bullgarisë, Kiril Petkov, i cili pritet të vizitojë vendin tonë më 18 janar.

Gjatë vizitës së parë të kryeministrit bullgar Kiril Petkov në Shkup, Kovaçevski pret të vendosë bazat për bisedime të mëtejshme dhe atë jashtë kornizave dhe kushteve rreptësishtë historike.

Tact Watches

“Kjo është një parakushtet për përparim. Afrimi dhe bashkëpunimi mes dy vendeve në të gjitha fushat e jetës është një parakusht i rëndësishëm për largimin e keqkuptimeve. Jam i gatshëm të hap një faqe të re në marrëdhëniet me Bullgarinë dhe të ndërtoj një miqësi të sinqertë dhe një të ardhme më të mirë për të dyja vendet. Zëri i urrejtjes duhet të shuhet. Ne me të vërtetë kemi më shumë ngjashmëri sesa dallime si vende dhe duhet të përqendrohemi në interesin e përbashkët. Vetëm me këtë qasje do të kujtohemi si liderë që i tejkaluam konfliktet ballkanike me qasje evropiane”, tha Kovaçevski në një intervistë për MIA.

Të Ngjajshme

Mbi 15.000 raste aktive me virus në vend

admin

Voziti me 2.52 promilë alkool në gjak, kapet nga policia

admin

VMRO-DPMNE: Kovaçevski ka qeveri të shkruar nga Zaev

admin

Leave a Comment