January 16, 2021
Portali Shprehja

Kreu i OBSH: Të mos ushqehemi me iluzionin se pandemia ka marrë fund

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se “asnjë vend nuk mund të ushqehet me iluzionin se pandemia ka marrë fund” dhe se “Sa më shumë që vendet të kenë nën kontrollon virusin, aq më shumë mund të rikthehen në normalitet”

Nga selia e agjencisë në Gjenevë, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vendet duhet të jenë serioze në lidhje me masat që po marrin për të ndalur përhapjen e virusit dhe shpëtimin e jetëve nëse mendojnë të rihapin ekonomitë dhe aktivitetet e përditshme përballë COVID- 19 dhe theksoi se “katër masa thelbësore” që duhet të kenë parasysh të gjitha vendet, qytetet dhe individët për të vënë nën kontroll Covid janë ‘parandalimi i grumbullimeve të mëdha në stadiume e klube nate, zbatimi i një programi rigoroz testimi, gjurmimi i kontakteve dhe izolimi.

Ai tha gjithashtu se vendet duhet të ndërmarrin hapa për të mbrojtur kategoritë e njerëzve që janë më të rrezikuar nga virusi, përfshirë të moshuarit, njerëzitit me probleme ekzistuese shëndetësore si dhe punonjësit e shërbimeve jetike, të cilët siç tha ai, do të ndihmojnë në shpëtimin e jetëve dhe lehtësimin e barrës shëndetësore.

Të Ngjajshme

Hancock: Në pranverë mund të “shpëtojmë” nga koronavirusi

admin

Abazoviq tregon fuqinë edhe njëherë, arreston ambasadorin e Malit të Zi në Poloni

admin

Identifikohen viktimat e para të tërmetit në Kroaci

admin

Leave a Comment