September 30, 2020
Portali Shprehja

KTHESA HISTORIKE: Në Japoni, një femër do të luajë në kampionat meshkujsh!

Ndonjëherë përrallat bëhen realitet, megjithëse mbase ishte e vështirë të mendohej kështu… Le të themi, më shumë sesa një ëndërr: një kthese e vërtetë politike sesa sportive! Kjo është ajo që ndodhi në Japoni.

Ylli japonez i futbollit Yuki Nagasato, e lindur në 1987, kampion bote Nadeshiko në 2011 dhe argjend olimpik në Londër 2012, është gruaja e parë që do të luajë një kampionat për meshkuj në Azi!. Ish-futbollistja e Wolfsburg dhe Chelsea, vitin e kaluar te Chicago Red Stars, nënshkruan për Hayabusa Eleven, një klub nga prefektura Kanagawa. Ajp do të kthehet në Shtetet e Bashkuara, në Çikago, për fillimin e sezonit të ri.

Pecedentët
Në Evropë, historia e fundit është rasti i 19-vjeçares holandeze Ellen Fokkema e cila do të luajë në divizionin e katërt me Foarut dhe – në 2018 – kanadezja Stephanie Labbé, portiere e ekipit kombëtar, e cila nuk ishte në gjendje të nënshkruajë për Calgary Foothills për shkak të rregullores.

.

Të Ngjajshme

E BUJSHME/ Messi thyen sërish heshtjen, i jep fund gjithçkaje me deklaratën e fundit!

admin

Uzuni në grupet e Champions League me gol të anuluar, Lucescu bën mrekulli / Olympiacos kalon

admin

E PABESUESHME: Mourinho kapet me Lampard, ndërhyn gjyqtari (Video)

admin

Leave a Comment