June 27, 2022
Portali Shprehja

KUPA E BOTËS TANI KA 32 EKIPET | Costa Rica i bashkohet “ekspeditës” në Katar. Përcaktohen grupet

Më në fund ka përfunduar faza kualifikuese drejt Kupes se Botës 2022. Skuadra e 32-te e kualifikuar eshte Kosta Rika, qe mori sonte gjithashtu një kalim për turneun e pritur me padurim të planifikuar në Katar në fund të vitit.

Gara e fundit i dha ekipit të Amerikës Qendrore mundësinë për të luajtur Kupën e Botës vjeshtën e ardhshme. E katërta e klasifikuar në grupin e Amerikës Qendrore, me të njëjtat pikë si Shtetet e Bashkuara të Amerikës që zbarkuan drejtpërdrejt në Kampionatin Botëror së bashku me Kanada dhe Meksikën, Kosta Rika sfidoi fituesin e playoff-it të OFC në play-offin e fundit: Zelandën e Re, e cila në finale kishte arritur duke kaluar Ishujt Solomon.

Tact Watches

Stadiumi Ahmed bin Ali, Doha: një nga stadiumet që do të presë Kupën e Botës në Katar. Kjo është selia e suksesit të Kosta Rikës ndaj Zelandës së Re, në një ndeshje shumë të ngushtë por të vendosur nga goli i Campbell, lojtarit më përfaqësues të kombëtares amerikane së bashku me portierin Keylor Navas.

Campbell përfitoi nga një kundërsulm në pjesën e parë, duke parashikuar kundërshtarët e drejtpërdrejtë në një krosim nga e majta: një përfundim jo perfekt, por Sail kaloi tashmë në minutën e tretë. Zelanda e Re dukej se kishte barazuar gjysmë ore më vonë me Wood-in e zakonshëm, gëzimi i të cilit megjithatë u frenua nga një kontroll VAR: faull më herët dhe goli u anulua.

Në pjesën e dytë, ndryshimet e trajnerit të Zelandës së Re Hay e përkeqësuan situatën: Barbarouses, i cili hyri në minutën e 60-të, u përjashtua me të kuq direkt për një faull nga pas shtatë minuta më vonë. Në mes të nervozizmit Kosta Rika arriti avantazhin, duke festuar kualifikimin së bashku me tifozët e saj.

Për Kosta Rikën kjo është pjesëmarrja e gjashtë në Botëror, e treta radhazi: në vitin 2014 arritën të eliminonin Italinë në fazën e grupeve, duke shkuar deri në çerekfinale, që është pozicioni më i mirë i arritur ndonjëherë në kampionatin botëror. Ëndrra e Zelandës së Re shuhet në Doha, asnjë pjesëmarrje e tretë në Botëror.

.

Të Ngjajshme

Norvegji | Portieri realizon eurogol me roveshatë! (Pamjet)

admin

ZYRTARE | Arsenali bën super transferimin. Detajet dhe motivi pse Arteta këmbënguli

admin

Takim sekret në Portugali nga Jorge Mendes për transferimin e Ronaldo-s! The Athletic zbulon prapaskenat

admin

Leave a Comment