Kurti: Barazia shoqërore nuk është e mundshme pa barazi gjinore

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi sot se barazia shoqërore nuk është e mundshme pa barazi gjinore dhe se asnjë element i programit qeverisës nuk mund të jetë i mundur pa pjesëmarrjen e plotë të gruas në proces.

Ai gjatë një takimi me përfaqësuesit e Rrjetit të Grave të Kosovës, Igballe Rugova, Besnik Leka dhe Adelina Berisha tha se kjo pjesëmarrje, nga ana e vet nuk është e mundur pa koordinimin e përbashkët në këtë drejtim.

Ndërsa, Igballe Rugova shprehu gatishmërinë e bashkëpunimit të ngushtë me Qeverinë në fuqizimin e çështjes gjinore në vend përmes Agjencisë për Barazi Gjinore si aktor institucional në Zyrën e Kryeministrit.

“Gratë janë gjysma e pashprehur e popullsisë prandaj angazhimi i institucioneve për gratë është i domosdoshëm”, tha ajo.

Ndryshe, në takim mori pjesë edhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

.

loading...

Të ngjajshme

Londër, karantinë 14-ditore për udhëtarët nga jashtë vendit

shprehja

Seancë e re për rastin “TNT”

shprehja

636 persona tw vdekur nga koronavirusi

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë