September 29, 2020
Portali Shprehja

Kurz: Nëse i dorëzohemi Erdoganit, atëherë natën e mirë Evropë

Kancelari i Austriak, Sebastian Kurz edhe një herë kërkoi mbështetjen e Greqisë në kufirin greko-turk, në mënyrë që Evropa të mos të bie nën presionin turk mbi imigracionin. Duke u ndalur në qëndrimin provokues të Ankarasë, Sebastian Kurtz tha: “Nëse dorëzohemi ndaj presionit të Erdogani dhe Turqisë, natën e mirë Europë”.

Ai përmendi edhe një herë shembullin e tensionit që Ankaraja ngriti në kufirin Greko-Turk shkurtin e kaluar.

“Për të mos përsëritur 2015, ne duhet të mbështesim Greqinë në mënyrën më të mirë të mundshme në mbrojtjen e kufijve të saj të jashtëm”, tha kancelarji austriake në një intervistë për stacionin televiziv Kronen Zeitung , duke shënuar përvjetorin e pestë të fillimit të krizës së refugjatëve.

“Erdogan përdor emigrantët si armë politike”

Sebastian Kurtz përsërit se askush nuk duhet të lejojë që presidenti turk ta shantazhojë atë dhe vazhdoi duke thënë se ai po përfitonte nga refugjatët, duke i përdorur si armë.

“Ne nuk duhet ta lejojmë veten të na shantazhojnë”, tha Kurtz për deklaratat e mëparshme rreth Turqisë në fillim të verës, duke i bërë thirrje Europës që të përballet me ekspansionin turk si në Greqi dhe në rajonin e gjerë të Mesdheut.

Të Ngjajshme

Rama vizitë jozyrtare në Tuz, takoi Nikë Gjeloshajn në një restorant, ja çfarë biseduan

admin

Mediat serbe: Presidenti Vuçiç do kontrollojë edhe Tiranën!

admin

PPE: Zgjedhjet e lira parakusht themelor për integrimin e Shqipërisë

admin

Leave a Comment