March 21, 2023
Portali Shprehja

Kvaratskhelia zgjedh Newcastle, ja kushti që duhet plotësuar

Super ylli i Napoli-t, Khvicha Kvaratskhelia raportohet se është i interesuar për një lëvizje te Newcastle nëse ata sigurojnë kualifikimin në Champions League sezonin e ardhshëm.

22-vjeçari është në diskutime me gjigantët italianë për nënshkrimin e një marrëveshje të re – më pak se 12 muaj nga bashkimi me klubin për 8.6 milionë sterlina.

Kontrata e tij ekzistuese zgjat deri në vitin 2027, por ai fiton vetëm 26,000 £ në javë. Një sezon i parë i mrekullueshëm e ka parë atë të shënojë 13 gola dhe të japë 15 asiste në 29 paraqitje.

Dhe ndërsa një marrëveshje e përmirësuar duket të jetë në horizont, Kvaratskhelia, me pseudonimin “Kvaradona”, dëshiron që një klauzolë lirimi të vendoset në kontratën e tij. Napoli heziton të detyrohet pasi e vlerëson lojtarin e tyre në rreth 140 milionë sterlina.

Vjen pasi Manchester City, Real Madrid dhe Paris Saint-Germain monitorojnë situatën e tij. Sipas Football Insider, Newcastle tani ka hyrë në garë për të nënshkruar me lojtarin e kombëtares gjeorgjiane.

Por kualifikimi në Champions League do të diktojë nëse njerëzit e Eddie Howe kanë një shans për të siguruar shërbimet e Kvara-s. Një fitore 2-1 ndaj Nottingham Forest të premten në mbrëmje i çoi ata në një pikë nga vendi i katërt Tottenham me një ndeshje më pak.

Ndërkohë, Napoli po i afrohet titullit të parë në kampionat pas 33 vitesh. Skuadra e Luciano Spaletti-t kryeson Serinë A me një avantazh prej 18 pikësh. Ata janë gjithashtu në garë për të fituar Champions League ndërsa përgatiten të përballen me Milan-in në çerekfinale.

Por ata përballen me humbjen e dy yjeve të tyre më të mëdhenj gjatë verës, me Kvaratskhelia dhe sulmuesin Victor Osimhen që të dy të lidhur me largime të mundshme në fund të sezonit.

.

Të Ngjajshme

Rrezikon rënien nga liga, klubit të famshëm anglez i hiqen 3 pikë! “Nuk po paguhen rrogat…”

admin

Ylli i ri në Premier League u ble thjesht 3 mln euro dhe sot Man United e do me çdo kusht!

admin

Pse prekja e Vlahovic u zhduk nga VAR-i gjatë polemikave te Inter-Juve: top i pastër me dorë! (PAMJET)

admin

Leave a Comment