March 25, 2023
Portali Shprehja

Lajçak pas takimeve me liderët politikë në Kosovë: Qëllimi i vizitës sime është përmbushur

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak deklaroi sonte se qëllimi kryesor i vizitës së tij në Kosovë është përmbushur.

Pas takimeve me krerët e shtetit, ai tha se ka marrë vizionin e Kosovës për zbatimin e planit të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi dhe të njëjtat ishin në kuadër të pritjeve të tij. Ai nënvizoi se pret që në takimin e radhës më 18 mars në Ohër të ketë një dokument që do të nënshkruhet nga palët.

Lajçak u shpreh se në fillim të javës së ardhshme do të udhëtojë për në Beograd për të dëgjuar edhe atje mënyrën e zbatimit të planit të BE-së.

“Takova edhe zonjën Presidente dhe diskutuam me të. Unë do të vazhdoj vizitën time duke biseduar me partitë politike, partitë politike opozitare dhe me komunitetin ndërkombëtar, por qëllimi kryesor i kësaj vizite është të shohim se si e sheh Kosova zbatimin dhe ky takim ka përmbushur këtë, pritjet e mija në atë kontekst. Të hënën dhe të martën do të jem në Beograd me të njëjtin qëllim, të dëgjoj nga Serbia se si e shohin zbatimin e këtij dokumenti.

Dhe pastaj do të shpresojmë se do të kemi një dokument për të cilin do tē pajtohen më 18 mars, në Ohër. Por sigurisht që është e pamundur në këtë pikë të them më shumë se takimet e mia janë ende duke vazhduar. Por unë thashë, ne diskutuam saktësisht se për çfarë kam ardhur këtu me kryeministrin Kurti, dhe tani e di shumë më mirë për pritshmëritë e Kosovës për zbatimin”, theksoi ai.

.

Të Ngjajshme

Protesta në Francë kundër reformës së pensioneve, qindra të arrestuar

Krasniqi dhe Gjakova, në finale të turneut në Tbilisi të Gjeorgjisë

Si t’i ktheni në gjendjen e mëparshme rrobat që zvogëlohen gjatë larjes

Leave a Comment