September 29, 2023
Portali Shprehja

LAJMI I FUNDIT | Një delegacion nga Al Hilal fluturon në Paris: “Mbërin për të marrë Messin”

Udhëheqja e skuadrës saudite Al Hilal ka fluturuar në Paris për të nënshkruar një mega-marrëveshje me shtatë herë lojtarin fitues te Topit të Artë, Lionel Messi, i cili po largohet nga PSG. Dy burime të njohura mirë për këtë çështje i thanë AFP. Delegacioni saudit planifikon të takohet me babanë dhe agjentin e Messit, Jorge, me synimin për të nënshkruar sa më shpejt me yllin argjentinas, sipas burimeve të njohura me marrëveshjen.

Lamtumira e Messit nga Paris-Saint Germain në pronësi të Katarit u konfirmua dje nga klubi, më pas futbollisti u shaka nga një pjesë e tifozëve parizianë gjatë dhe pas paraqitjes së tij të fundit me fanellën e PSG-së, e cila përfundoi me humbje 3-2 kundër Clermont.

“Ka një delegacion saudit në Paris me një qëllim: të kthehet me miratimin zyrtar të Messit për ofertën saudite”, tha një burim pranë klubit. Një zyrtar tjetër, afër negociatave, tha: “Jemi në fazën përfundimtare të marrëveshjes. Shpresojmë që Messi do të nënshkruajë kontratën e tij të re dhe Al-Hilal do ta shpallë atë në fundjavën e ardhshme.”

Kapiteni i kampionit të botës Argjentina në Katar ishte gjithashtu një objektiv i Inter Miami të David Beckham, ndërsa Barcelona ëndërronte një rikthim të vështirë në shtëpi për numrin 10 për shkak të problemeve ekonomike. Tani, megjithatë, zgjedhja e Messit duket se ka favorizuar Arabinë Saudite, e cila po përpiqet të përmirësojë imazhin e saj dhe të tërheqë turistë dhe investime, dhe për ta bërë këtë po përdor edhe ‘automjetin’ e sportit.

Muajt ​​e fundit ka pasur ardhjen e Cristiano Ronaldos në Al Nassr, ndërsa dje televizioni shtetëror saudit tha se Karim Benzema, jashtë Real Madridit, tashmë ka nënshkruar me Al-Ittihad të Jeddah.

Për këtë, presidenti i skuadrës kampione saudite dhe zëvendësi i tij ndodheshin në kryeqytetin spanjoll për të nënshkruar me Benzemën për atë që është quajtur “transferim rekord me Real Madridin”.

Benzema do të merrte 100 milionë euro në vit, ndërsa Al Hilal (skuadra që u kualifikua në finalen e Kupës së Botës për Klube në Rabat në shkurt, duke humbur ndaj Real Madridit) është gati t’i japë Messit dyfishin e kësaj.

.

Të Ngjajshme

Juventusi “e braktisi” pas shumë vitesh, shfaqet destinacioni i ri për Cuadrado

admin

“Chelsea është ekipi më i madh në Angli”

admin

PSG tenton goditjen e madhe sulmuese: sfidon Bayern dhe Man United!

admin

Leave a Comment