January 31, 2023
Portali Shprehja

LAJMI I FUNDIT | Vendim i papritur nga Gareth Bale, befasohen të gjithë!

Gareth Bale ka vendosur t’i japë lamtumirën futbollit duke njoftuar me një letër zyrtare tërheqjen e tij. Ylli i Uellsit, i cili triumfoi në MLS sezonin e kaluar duke fituar kampionatin me Los Angeles FC në të cilin luan edhe Giorgio Chiellini, mori këtë vendim, i cili megjithatë kishte kohë që ishte në ajër.

Në fund të Botërorit të luajtur me Uellsin, dikush tashmë e kishte parashikuar lamtumirën e tij të mundshme me kombëtaren menjëherë. Bale ka preferuar të heshtë për të menduar më mirë se çfarë të bëjë dhe në fund sot ka bërë të ditur vendimin e tij përfundimtar.

“Pas shqyrtimit të kujdesshëm, po njoftoj tërheqjen time të menjëhershme nga klubi dhe futbolli ndërkombëtar. Ndihem jashtëzakonisht me fat që kam përmbushur ëndrrën time për të luajtur sportin që dua. Ai me të vërtetë më ka dhënë më të bukurat e jetës sime.

Pesha më e rëndë në 17 sezone, të cilat do të jetë e pamundur të përsëriten, pavarësisht se çfarë ka rezervuar kapitulli tjetër për mua.” Bale kishte vetëm 6 muaj të mbetur në kontratën e tij me amerikanët: kontrata e tij në fakt do të skadonte më 30 qershor 2023.

I konsideruar si një nga futbollistët më të mirë të gjeneratës së tij, ai u rrit në akademinë e të rinjve të Southampton, nga e cila u mor në moshën tetëmbëdhjetë vjeç nga Tottenham, ku, pavarësisht për shkak të disa dëmtimeve, ai u vendos si një nga talentet më premtues të gjeneratës së tij, aq sa fitoi dy herë lojtarin më të mirë të vitit nga PFA (2011 dhe 2013) dhe fitoi një Kupë të Ligës angleze.

Në verën e vitit 2013 ai kaloi te Real Madrid për një total prej 100 milionë eurosh,[8] që e bëri atë, në atë kohë, blerjen më të shtrenjtë në historinë e futbollit. Me skuadrën spanjolle ai fitoi tre kampionate spanjolle, një Copa del Rey, tre Superkupa spanjolle, pesë Liga të Kampionëve të UEFA-s, tre Superkupa të UEFA-s dhe katër Kupa të Botës për Klube të FIFA-s.

Me kombëtaren e Uellsit, nga e cila është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave, ai ka marrë pjesë në dy edicione të kampionatit evropian (2016 dhe 2020) dhe një të kampionatit botëror (2022). Më 2 qershor 2022, për merita sportive dhe humanitare, ai u emërua nga Mbretëresha Elizabeth si anëtar i Urdhrit të Perandorisë Britanike.

.

Të Ngjajshme

E BEFASISHME! Kaloi vizitat por te momenti i firmës Isco ndryshoi kushtet. Dështon transferimi në Bundesliga

admin

Orët e fundit “dramatike” | Chelsea-Benfica kanë ngecur te formula dhe jo paratë! Enzo Fernandez kryen vizitat mjekësore…

admin

Jorginho tek Arsenal, por tifozët nuk janë të kënaqur: “Me atë dhe Xhakën kemi…”

admin

Leave a Comment