September 29, 2022
Portali Shprehja

Laporta ‘nënshtron’ Frenkie de Jong, holandezi pranon reduktimin e pagës

Frenkie de Jong ka qenë një nga lojtarët më të kërkuar të Barçës në merkaton e verës. Klubi katalanas e shikoi mirë largimin e tij, sepse ka një rrogat më të larta në dhomat e zhveshjes dhe sepse Manchester United, veçanërisht, paraqiti një ofertë të madhe: më shumë se 80 milionë euro.

Por mesfushori holandez refuzoi ta ndryshojë skenën. Ai dëshiron të ketë sukses në “Camp Nou”. Holandezi dhe Joan Laporta, megjithatë, ranë dakord për një rregullim page në fund të sezonit, siç u zbulua pasditen e sotme nga programi “Què t’hi jugues”.

Barcelona ka parë shenja paligjshmërie në disa zgjatje të kontratave të bëra nga Josep Maria Bartomeu, ndër të cilat veçohet ndërkombëtari portokalli. Bordi blaugrana nuk është në favor të hyrjes në një mosmarrëveshje ligjore.

Klubi preferon të arrijë marrëveshje dhe të ridrejtojë, për mirë, kushtet e punës së profesionistëve të vet. Në këtë kuptim, Joan Laporta dhe Frenkie de Jong arritën një marrëveshje disa javë më parë, që përcaktoi qëndrimin e mesfushorit te Barça, por në fund të sezonit do të ulen për të adresuar rregullimin e pagës, për ta përshtatur atë me realitetin ekonomik të institucionit katalanas.

De Jong, me kontratë deri në qershor 2026, ka humbur rëndësinë në skuadër dhe nuk është më titullar në mesfushën e Barçës, ndonëse është ende një pjesë e rëndësishme në skemën e Xavi Hernández.

Ai ka marrë pjesë në të tetë ndeshjet e këtij sezoni, në La Liga dhe Champions League, por vetëm në gjysmën e tyre ka startuar.

.

Të Ngjajshme

Juventus-Inter pakt? Vizita e Andrea Agnellit te selia e Steven Zhang: ja për çfarë folën!

admin

“Jemi njerëz të sëmurë dhe të vegjël” Familja e Ronaldos reagon ndaj Portugalisë!

admin

Thotë mjaft dhe e lë futbollin në moshën 35-vjeçare: kampion evropian me Chelsean e Di Matteos

admin

Leave a Comment