October 1, 2023
Portali Shprehja

Largoni venat varikoze me këto shtatë metoda natyrale

Ndërsa ekzistojnë procedura mjekësore për trajtimin e tyre, këto metoda natyrale mund të jenë efektive në reduktimin e shfaqjes së venave varikoze ose në parandalimin e përkeqësimit të tyre.

Venat janë të vogla, grupe venash të kuqe, blu ose vjollcë që zhvillohen shpesh në këmbë dhe mund të shkaktojnë siklet tek shumë njerëz. Shkaku kryesor i kësaj është dëmtimi dhe dobësimi i venave. Edhe pse ato mund të ndodhin kudo, ato zakonisht shfaqen në këmbë. Shumica e grave 50% zhvillojnë këto vena varikoze. Edhe pse ato janë zakonisht të padëmshme, ato mund të jenë të papërshtatshme. Ka zgjidhje natyrale që mund t’ju ndihmojnë nëse dëshironi të pakësoni ose t’i hiqni qafe ato pa procedura ndërhyrëse mjekësore.

Për shumë njerëz, varicet mund të jenë të pahijshme vizualisht dhe një burim shqetësimi. Edhe pse ka teknika mjekësore për t’i kuruar ato, këto ilaçe natyrale mund të jenë të dobishme për të minimizuar dukshmërinë e tyre. Për shkak se rezultatet mund të ndryshojnë nga personi në person, është e rëndësishme të praktikoni durimin dhe qëndrueshmërinë me këto metoda.

Ushtroni vazhdimisht

Ushtrimi stimulon qarkullimin e gjakut, duke e bërë atë një nga mënyrat më të mira për të pakësuar pamjen e variçeve. Ushtrimi përmirëson qarkullimin e gjakut, veçanërisht kur synon muskujt e këmbëve. Ato kanë më pak gjasa të formohen ose të përkeqësohen kur gjaku rrjedh në mënyrë më efektive nëpër vena. Për të përmirësuar qarkullimin në këmbë, mendoni të angazhoheni në sporte si çiklizmi, noti ose ecja.

Mbani një peshë të shëndetshme dhe largoni stresin

Mbajtja e një peshe të shëndetshme mund të ndihmojë në lehtësimin e presionit vaskular. Presioni i mbajtjes së peshës së tepërt mund të shkaktojë formimin e variçeve në këmbët tuaja. Një dietë e shëndetshme dhe ushtrime të vazhdueshme mund të ndihmojnë me menaxhimin e peshës, gjë që mund të zvogëlojë dukshmërinë e këtyre venave.

Ngrini këmbët tuaja për të reduktuar dhimbjen

Dhimbja e shkaktuar nga variçet mund të lehtësohet duke ngritur këmbët tuaja. Duke ngritur këmbët mbi nivelin e zemrës, ju mund të përmirësoni qarkullimin e gjakut në zemër dhe të zvogëloni presionin e venave. Ngritja e këmbëve është diçka që duhet të praktikoni çdo ditë, veçanërisht nëse kaloni shumë kohë ulur ose shtrirë.

Veshja e çorape kompresimi si mbështetje

Veshjet e bëra posaçërisht të quajtura çorape kompresioni ushtron presion të lehtë në këmbë. Ato ndihmojnë venat në qarkullimin efikas të gjakut, gjë që ndihmon në përmirësimin e qarkullimit. Për sasinë e duhur të kompresimit dhe përshtatjen e përsosur për çorapet tuaja të kompresimit, konsultohuni me një mjek të kujdesit shëndetësor.

Përshtatni dietën tuaj për të përfshirë antioksidantë

Modifikime të ndryshme diete mund të promovojnë shëndetin vaskular. Manaferrat, agrumet dhe zarzavatet me gjethe janë shembuj të ushqimeve të pasura me antioksidantë që mund të forcojnë enët e gjakut dhe të zvogëlojnë inflamacionin. Për më tepër, dietat e pasura me fibra, si drithërat dhe bishtajore, mund të përmirësojnë shëndetin kardiovaskular në përgjithësi.

Trajtimet bimore: Merrni parasysh suplementet natyrale

Trajtime të shumta bimore mund të zvogëlojnë dukshmërinë e variçeve. Për shembull, aftësia e ekstraktit të gështenjës për të forcuar muret e enëve të gjakut dhe për të përmirësuar qarkullimin është hulumtuar. Para se të përdorni ndonjë suplement bimor, veçanërisht nëse jeni duke marrë medikamente të tjera, flisni me një mjek.

Vajrat vital: Përmirësojnë rrjedhën e gjakut

Mund të ketë disa vajra esencialë që mund të ndihmojnë me variçet. Për shembull vajrat esencialë të selvisë dhe lajthisë së shtrigës mund të aplikohen në rajonet e prekura dhe janë tepër efektive. Mendohet se këto vajra rrisin rrjedhjen e gjakut dhe pakësojnë inflamacionin. Para se të aplikoni vajra esencialë në lëkurën tuaj, bëni një test patch për t’u siguruar që nuk do të keni ndonjë efekt anësor negativ.


Top Channel

Të Ngjajshme

Infertiliteti ul numrin e lindjeve, krijohet njësia mjekësisë fetale në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

admin

Nëse vuani nga nivelet e ulëta të hemoglobinës, ja çfarë duhet të konsumoni

admin

Mos rritja e qimeve në këmbë dhe gjak në mishrat e dhëmbëve, shenjat e rrezikut për një zemër të sëmurë

admin

Leave a Comment