January 17, 2021
Portali Shprehja

Larja e fytyrës për 60 sekonda mund të ndryshojë lëkurën tuaj

Me sa duket, një fytyrë e lëmuar dhe me shkëlqim nuk kërkon gjithmonë produkte dhe mjete të shtrenjta për kujdesin e lëkurës.

Dhe si shumë gjëra gjeniale atje, sekreti për pamjen e bukur është i thjeshtë dhe varet nga kohëzgjatja e kohës që kaloni duke larë fytyrën. Siç rezulton, ne duhet të fillojmë t’i kushtojmë vëmendje shtesë kësaj çështjeje dhe së shpejti do të vijnë rezultate të shkëlqyera.

Metoda e pastrimit e propozuar nga Nayamka Roberts-Smith nga “LABeautyologist” në një nga postimet e saj në Twitter jep efekt. Sipas saj, mesatarisht, ne nuk e pastrojmë lëkurën tonë për aq kohë sa duhet. Në vend të 15 sekondave të zakonshme që kalojmë duke larë fytyrën dhe zonën e qafës, duhet ta bëjmë për të paktën 60 sekonda.

Gjatë ditës, shumë baktere mund të grumbullohen në lëkurë së bashku me përbërjen që mund të futet thellë në poret. Dhënia vetes një pastrim fytyre për një kohë të gjatë lejon që përbërësit e larjes së fytyrës tuaj të fillojnë të punojnë në mënyrë aktive, duke prishur dhe hequr papastërtitë në mënyrë më efikase.

Kjo çon në një pamje të përmirësuar, lëkurë më të butë dhe bllokime të tretjes së sebumit. Sipas Nayamka, pastruesit e vajit funksionojnë më së miri për këtë metodë, por gjëra të tilla si shkuma, kremi dhe larja e fytyrës me xhel mund të përdoren gjithashtu. Sidoqoftë, pastruesit gërryes si pastrimet duhet të shmangen, pasi ato mund të dëmtojnë lëkurën tuaj nëse përdoren për një kohë të gjatë.Kjo procedurë mund të jetë e dobishme, veçanërisht për poret tuaja. Kur qelizat e vdekura të lëkurës dhe bakteret në fytyrën tuaj përzihen me vajin tuaj natyror të fytyrës (i cili prodhohet nga gjëndrat tona dhjamore), mund të shfaqen spina bllokuese të poreve.

Ata më vonë mund të çojnë në pikat e zeza dhe pikat e bardha. Në këtë rast, pastrimi i fytyrës tuaj me shumë kujdes mund të ndihmojë në zvogëlimin e tyre.Estetistja thekson se gjithçka duhet të bëhet duke përdorur vetëm gishtat. Mos përdorni furça, sfungjer ose pëlhura larëse për fytyrën, por në vend të kësaj bëni vetes një masazh të këndshëm dhe të dobishëm. Duke bërë këtë, ju gjithashtu mund të përmirësoni qarkullimin, i cili gjithashtu ka efekte pozitive në fytyrën tuaj, si ulja e rrudhave dhe përmirësimi i pamjes së lëkurës tuaj. Ajo gjithashtu shton se kjo metodë është e përshtatshme për çdo lloj lëkure, nga vaji në të thatë.

Ju mund ta merrni këtë rregull si një shans për të ngadalësuar dhe për t’i dhënë vetes ca më shumë kohë relaksimi. Mendoni për zonat rreth syve, hundës, ballit dhe qafës dhe bëjini edhe atyre një masazh të këndshëm. Për ta bërë procedurën edhe më të këndshme dhe për të ndjekur kohën, ju mund të fërkoni butësisht fytyrën tuaj ndërsa dëgjoni këngët tuaja të preferuara dhe të këndoni së bashku.


Top Channel

Të Ngjajshme

Kura e saktë me çaj mali kundër kollës, ftohjeve dhe virozave

admin

Njihuni me 5 ushqimet e duhura kundër tensionit të ulët

admin

Njihuni me 5 ishqimet e duhura kundër tensionit të ulët

admin

Leave a Comment