December 5, 2022
Portali Shprehja

Legjenda braziliane: “Shansi për të thyer mallkimin”

Legjenda e Brazilit, Cafu, në një intervistë ka folur për Botërorin në Katar që nis së shpejti, dhe në lidhje me ambiciet e Selecaos së Tite, të udhëhequr nga ylli Neymar. Ish futbollisti i Milanit dhe Romës beson se Brazili në këtë Botëror mund ti japë fund hegjemonisë së Kombëtareve Europiane.

“Kupa e Botës në Katar është rasti perfekt për të thyer dominimin europian. Ky është momenti më i mirë për Brazilin që të thyejë mallkimin dhe të fitojë titullin. Argjentina dhe Brazili janë dy favoritë! Kanë një potencial të madh për të fituar turneun. Fakti që Brazili nuk fiton një titull prej 20 vitesh ka pak efekt për tifozët, por besoj se këtë vit Brazili mund të kthehet i madh.

Me Neymar në formë, kemi mundësi shumë të mira për të fituar Botërorin pasi është një lojtar që ka rëndësi në fushë. I mbajmë shpresat te talenti i tij, edhe pse duhet thënë se nuk luan i vetëm. jam i sigurt se do të motivojë të tjerë lojtarë“. Në lidhje me pretendentët e tjerë të mundshëm Cafu shprehet.

“Belgjika, Danimarka, Portugalia dhe Serbia edhe pse mund të duket e çuditshme. Serbia u kualifikua e para në grupin e saj. Kanë bërë shumë mirë në eleminatore. Kanë një skuadër të fortë dhe mund të luajnë përballë çdo kundërshtari. Edhe Franca do të jetë shumë e fortë, si në Botërorin e fundit“.

I mbiquajtur Il Pendolino nga tifozët e Romës, ai konsiderohet si një nga mbrojtësit e djathtë më të fortë të të gjitha kohërave. Gjatë karrierës së tij, e cila filloi në 1989 në San Paolo dhe më pas vazhdoi mes Real Zaragoza, Palmeiras, Roma dhe Milan, ai fitoi tituj të shumtë si në nivel kombëtar ashtu edhe ndërkombëtar, si dy Kupa Ndërkontinentale në 1992 dhe 1993, një Kupa Fitues në 1995. dy Superkupa të UEFA-s në 2003 dhe 2007, një Ligë të Kampionëve në 2007 dhe një Kupë të Botës për Klube FIFA në 2007.

Ai është një nga tre lojtarët e vetëm në histori, së bashku me Ronaldinhon dhe Dida, që kanë arritur të fitojnë të paktën një herë UEFA Champions League, Copa Libertadores, FIFA World Cup, Copa América dhe Kupën e Konfederatave.

Ai është rekordmeni absolut i paraqitjeve me kombëtaren braziliane, me të cilën krenohet me një kapiten pesëvjeçar (2002-2006), 142 paraqitje dhe 5 gola [3]. Ai ishte dy herë kampion bote në 1994 dhe 2002, dy herë kampion amerikan në 1997 dhe 1999 dhe një herë fitues i Kupës së Konfederatave në 1997.

Në nivel individual ai është lojtari i vetëm në historinë e futbollit që ka luajtur në tre finale radhazi të kampionateve botërore. Në vitin 1994 ai u emërua Futbollisti i Vitit në Amerikën e Jugut. Në vitin 2004 ai u përfshi në FIFA 100, një listë e lojtarëve më të mëdhenj të gjallë, të përzgjedhur nga Pelé dhe FIFA me rastin e festimeve të njëqindvjetorit të federatës.

Në vitin 2009 ai u përfshi në “skuadrën ideale të dekadës” nga Sun. Në vitin 2013 ai u përfshi në formacionin më të fortë në histori nga revista World Soccer. Në vitin 2014 ai u përfshi nga gazeta angleze The Guardian në listën e 30 futbollistëve më të mirë që “lënë gjurmë” në historinë e kampionateve botërore .

Emri i tij shfaqet si në Sallën zyrtare të Famës së Romës ashtu edhe te Milani. Në vitin 2020 ai u përfshi nga France Football në ekipin e ëndrrave të Topit të Artë si mbrojtësi i djathtë më i mirë në historinë e futbollit. Më pas ai do të jetë ambasador i Kupës së Botës 2022 që do të mbahet në Katar.

.

Të Ngjajshme

SUPER HEROI I KROACISË QUHET LIVAKOVIC | Mbarron ëndrra e Japonisë, Kroacia në çerekfinale (PAMJET)

admin

JAPONIA GJEN GOLIN BEFASUES!!! VAR akordon, por legjenda gjermane kishte parashikuar gjithçka 1′ përpara… (PAMJET)

admin

Një Rolex një orë, dy avionë në muaj…; ja çfarë mund të blejë Ronaldo me rrogën te klubi i ri

admin

Leave a Comment