December 3, 2022
Portali Shprehja

Legjenda e fotografisë rishkruan historinë pas 12 vitesh! E njëjta dorë shkrep Messi-Ronaldo…

A kishit menduar ndonjehere se Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo do te pozonin bashke ne nje fotografi te perpunuar dhe duke luajtur shah? E sidomos qe kjo foto do te publikohej nga firma e njohur Louis Vuiton?! Me siguri kurre… Por, nese kesaj i shtojme faktin se ky publikim qe ka marre miliona “pelqime” dhe komente eshte bere pikerisht nje dite para hapjes se Boterorit historik ne dimer, atehere gjithcka mer nje kuptim!

Por, kjo fotografi eshte po aq historike dhe shekullore sa ajo qe ne vitin 2010 u pasqyrua me Zidane dhe Maradona qe luanin futboll tavoline dhe legjenda Pele qe i ndiqte. Nje tjeter foto e ardhur nga e njejta dore qe ka shkrepur foton Messi-Ronaldo!

Po flasim per Annie Leibovitz, ose ndryshe “legjenda jetuese” sipas Amerikes. Fotografja me e njohur ka shkrepur edhe foto te celebriteteve dhe personazheve historike per revistat “Vogue” dhe “Rolling Stones” aq sa ne kopertinen e njeres nga keto ishte John Lenon nudo qe perqafon ne krevat gruan e tij Yoko Ono, te veshur. Kurioz eshte fakti se shkrepja ndodhi 2-3 ore perpara se te vri*tej kengetari i grupit Beatles perpara shtepise!

Biografia – Annie Leibovitz ka lindur në Waterbury, Connecticut, ajo është e treta nga gjashtë fëmijët. Babai i saj ishte një oficer në Forcën Ajrore të SHBA, dhe shumë shpesh duhej të lëvizte për të ndjekur detyra të ndryshme, kjo e çoi Anne në transferime të shumta dhe një fëmijëri shumë të mbushur me ngjarje midis një baze ushtarake dhe tjetrës.

Gjatë një prej këtyre udhëtimeve, Leibovitz zbulon fotografinë dhe është menjëherë i apasionuar pas saj. Nga ana tjetër, nëna e Anit është një instruktore e vallëzimit klasik dhe është pikërisht ndikimi i kësaj figure që do t’i transmetojë fotografit dashurinë për artin në përgjithësi dhe për të bukurën. Nëna e Annie-t dokumentonte jetën e familjes, duke prodhuar filma suvenire dhe duke bërë fotografi të ndryshme.

Fotot e para që bëri Annie u bënë në një bazë ushtarake në Filipine ku babai i saj ishte i angazhuar në Luftën e Vietnamit. Kjo përvojë dhe kontakt me luftën në vitet e para të jetës do të shënojë jo vetëm personalitetin e Leibovitz-it, por edhe punën e tij dhe besimet e tij në të ardhmen.

Duke u rritur dhe duke u kthyer në Shtetet e Bashkuara, vajza do të refuzojë botën në të cilën është rritur për t’iu përkushtuar të kundërtës së saj: artit, deri në atë pikë sa të ndjekë një kurs pikture dhe më pas të vazhdojë studimet universitare në Institutin e Artit në San Francisko.

Fotografia vazhdon të jetë një pasion, i ndjekur paralelisht me të gjitha çështjet e tjera të jetës së tij. Falë studimeve ai takoi fotografët e famshëm Robert Frank dhe Henri Cartier Bresson, u bë gjithnjë e më i pasionuar pas artit të fotografisë dhe mësoi teknikat dhe sekretet e ndryshme të zanatit, duke vendosur ta bënte rrugën e tij dhe duke braktisur kursin e pikturës.

Në vitet e para pas studimeve, Annie Leibovitz filloi bashkëpunime të ndryshme të rastit me revista të vogla, megjithatë ajo vlerësohej gjithnjë e më shumë për qasjen e saj ndaj fotografisë dhe për cilësinë e shkrepjeve. Që në fillim ai u specializua në tema njerëzore, kryesisht të portretizuara, dhe filloi të gdhendte një pjesë të mirë të popullaritetit.

Në vitin 1969 ajo shkoi në kibuc izraelit Amir, për të dokumentuar jetën e vullnetarëve, duke krijuar kështu portofolin që do t’i lejojë asaj të bëjë kërcimin dhe të zbarkojë në revistën Rolling Stone. Ai do ta mbajë këtë punë për 13 vjet, nga viti 1970 deri në vitin 1983, në të cilin do të përsosë teknikën e tij dhe do të prodhojë poza gjithnjë e më të rafinuara dhe të dallueshme, duke rritur famën dhe popullaritetin e tij.

Kopertina është e famshme me Meryl Streep e cila duket se shkëput një fytyrë veçanërisht plastike. Në vitin 1975, ajo mori rolin e fotografes së turneut të koncerteve të grupit rock The Rolling Stones, i porositur dhe i punësuar nga vetë grupi.

Në vitet 1980, Leibovitz fotografoi të famshëm për një fushatë reklamuese ndërkombëtare të American Express. Që nga viti 1983 ajo ka punuar si fotografe portretesh për Vanity Fair. Në vitin 1990 ajo u shpërblye me Infinity Awards për fotografinë e aplikuar. Në vitin 1991 ai kishte një ekspozitë në Galerinë Kombëtare të Portreteve.

Annie Leibovitz ka botuar gjithashtu pesë libra të fotografisë së saj, Fotografi, Fotografi 1970-1990, Olimpianë Amerikane, Gratë dhe Muzikë Amerikane. Në vitin 1998 ajo krijoi kalendarin Pirelli 1999. Në vitin 2008 krijoi kalendarin Lavazza 2009. Më në fund ajo u zgjodh si fotografe për kalendarin Pirelli 2016, i cili portretizon 12 gra duke përfshirë Yoko Ono, Tavi Gevinson dhe Patti Smith.

 

.

Të Ngjajshme

Cavani i xhindosur pas eliminimit të Uruguait nga Kupa e Botës: ia nxjerr inatin monitorit të VAR (PAMJET)

admin

U tha se iu rebelua trajnerit Santos, Cristiano Ronaldo reagon publikisht! “Gënjeshtër, ja me cilin e kisha…”

admin

Shaqiri plas shishen në tokë, donte të luante 90 minuta ndaj Serbisë – FOTOT

admin

Leave a Comment