April 2, 2023
Portali Shprehja

Levandovski: Na duhen përforcime për të na bërë më konkurrues

Katalanasit kryesojnë kampionatin me 9 pikë mbi skuadrën e Karlo Ançelotit në prag të “El Klasiko”-s gjatë ditës së diel. Robert Levandovski po luan sezonin e parë në La Liga. Bomberi polak kryeson renditjen e golashënuesve me 15 gola, ndërsa është në rrugën e duhur për të fituar titullin kampion me skuadrën e re.

“Këtë vit patëm probleme në Ligën e Kampionëve dhe kjo është ajo që duhet të përmirësojmë. Por ne nuk ishim gati për të garuar në nivele të larta në tri fronte. Në futboll është e pamundur të ndryshosh diçka në një javë apo një muaj, kërkon kohë. Kemi një skuadër të mirë. Ndoshta na mungojnë një ose dy lojtarë. Jo për të na kthyer perfekt, por më konkurrues”.

 

Më pas një koment për transferimin te Barcelona, një ëndërr e kahershme e kapitenit të kombëtares polake dhe golashënuesit më të mirë të historisë së Bundesligës.

 

“Gjithmonë kam dashur të luaj në La Liga. E dija se Barcelona kishte shumë probleme, Por kur më shpjeguan projektin menjëherë doja të isha pjesë e tij. Ishte një sfidë dhe i thashë vetes se isha gati ta përballoja. Unë jam 34 vjeç, por ky është vetëm një numër dhe e di që mund të luaj për disa vite në nivele të larta. Nuk e di saktësisht sa, por aspekti mendor është më i rëndësishëm sesa ai fizik.

 

Është e rëndësishme të përshtatemi me ndryshimin dhe të bëjmë një hap përpara. Nuk ka asnjë stil të vetëm futbolli, veçanërisht nëse nuk keni lojtarët e duhur për ta bërë atë. Të gjithë duan të imitojnë Guardiolën kur ai drejtonte Barçën. Tani, nëse shikojmë Sitin, ata nuk luajnë në të njëjtën mënyrë. Futbolli po evoluon vazhdimisht. 10 vite më parë çdo ekip donte të bënte ‘tiki-taka’. Tani, skuadrat janë më të mira taktikisht, mbrohen më mirë dhe përshtaten me kundërshtarin dhe me ndeshjen”, përfundoi Levandovski./Supersport/

.

Të Ngjajshme

Mediat spanjolle për suksesin e Shqipërisë në minifutboll

Trajneri i Çellsit pranon: Duhet të shesim!

Kilian Mbape, vendos të ardhmen në ditët në vijim

Leave a Comment