1.2 C
Skopje
December 4, 2019
Informacione Rajoni dhe Bota

Lëvizja Vetëvendosje bëhet përsëri me 30 deputetë

Kështu ka bërë të ditur VV përmes një njoftimi për media.

“Deputeti i IRDK-së , z.Elbert Krasniqi, i bashkohet Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!”

Ndryshe, në bazë të rezultateve të fundit, Lëvizja Vetëvendosje mori 32 deputetë, mirëpo pas vendimit të PZAP-së dhe Supremes dhe rinumërimit, mund të ndodhë që VV-së t’i hiqen tri ulëse dhe ato t’i kalojnë Nismës.

Njoftimi i plotë:

Sot, Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, z. Albin Kurti së bashku me anëtarët e Kryesisë, znj. Arbërie Nagavci dhe z. Xhelal Sveçla, pritën delegacionin e Partisë Egjiptiane IRDK, kryesuar nga Kryetari z. Elbert Krasniqi me bashkëpunëtorë, z. Xhevdet Neziraj dhe z. Fazli Stollaj.

Në takim u bisedua mbi situatën politike në vend, me theks të veçantë për zgjedhjet e fundit, në të cilin qytetarët votuan me shumicë për ndryshim duke e bërë VETËVENDOSJE!-n fituese, si subjektin e parë në vend dhe grupin më të madh në legjislaturën e shtatë në Kuvend.

Po ashtu u bisedua për gjendjen në të cilën ndodhet komuniteti egjiptas. Duke parë si parësore bashkëpunimin e ngushtë ne u dakorduam që deputeti i ardhshëm i Kuvendit të Kosovës, z. Elbert Krasniqi, të jetë pjesë e Grupit Parlamentar të Lëvizjes VETËVENDOSJE!, në legjislaturën e shtatë.

Nga ky takim doli edhe iniciativa që të dy subjektet të trajtojnë sfidat me të cilat komuniteti egjiptas ballafaqohet dhe të propozohen masat për qeverinë e ardhshme Kurti, në mënyrë që pozita e këtij komuniteti, por jo vetëm, të përmirësohet sa më shumë dhe më shpejtë. /Lajmi.net/

Artikuj të ngajshëm

Sot nis gjykimi i serbit nga Peja që dyshohet për krime lufte

shprehja

Taravari porosi ministrit Ademi për diplomat e drejtorëve e funksionarëve të BDI-së

shprehja

Si do të jetë moti sot në Maqedoninë e Veriut

shprehja