September 24, 2022
Portali Shprehja

Liga, kufiri i pagave 22/23: Barça +800 milionë euro!

La Liga njoftoi sot – të premten 9 shtator – kufirin e kostos së skuadrës sportive (LCPD), i cili është kufiri i përgjithshëm i pagave për klubet e ligës më të mirë spanjolle dhe La Liga Smartbank.

Real Madridi vazhdon të jetë skuadra me kufirin më të lartë të pagave në La Liga (683 milionë), nga 739.1 milionë euro vitin e kaluar. Blancos ndiqen nga rivalët e Barcelonës, të cilët kalojnë nga -144 milionë në merkaton e kaluar dimri në 656 milionë.

Skuadra blaugrana ka ripërshtatur kufirin e pagave pas një vere të karakterizuar nga aktivizimi i levave të ndryshme financiare. Vendi i tretë shkon për Atlético. Colchoneros shkojnë nga 161 milionë në 341 milionë dhe rikuperojnë pozicionin e tyre në podium kundër Sevillas. Klubi andaluzian, nga ana e tij, mbetet në 199.

Elche dhe Girona, të dyja me një pagë më pak se 43 milionë euro, janë dy skuadrat me kufirin më të ulët. Për të llogaritur kufirin e kostos së skuadrës sportive (LCPD), merren parasysh të ardhurat e vlerësuara të çdo klubi (të ardhurat nga biletat e sezonit, arkat, kontratat komerciale, të drejtat televizive, shitjet e lojtarëve, parashikimet se ku do të mbërrijnë në Ligën e Kampionëve . ..) nga të cilat buxhetohen shpenzimet ekstra sportive, pagesat e borxheve dhe humbjeve të bartura nga sezoni i kaluar. Rezultati i këtij operacioni është Kufiri i Kostos së Skuadrës Sportive, çfarë mund të shpenzojë klubi për skuadrën e tij.

Një klub gjithashtu mund të rrisë kufirin e pagave me një rritje kapitali. Vetëm 80%, 65% ose 50% e kësaj rritjeje mund të përdoret për transferime, në varësi të situatës financiare të çdo klubi dhe nuk mund të zgjatet më shumë se 25% e xhiros.

La Liga i lejon klubet të përhapin humbjet që i atribuohen COVID gjatë pesë sezoneve të ardhshme, kështu që ata nuk duhet të mbajnë barrën e plotë në të njëjtin sezon sportiv. Për 2022/23 ata do të duhet të përballen me 15% të këtyre humbjeve, midis 2023 dhe 2025 20% për çdo sezon dhe midis 2025/26 dhe 2026/27 22.5% për kampionat. Klubet që përfitojnë nga kjo dispozitë nuk do të mund të kalojnë dot kufirin e pagave që kishin në sezonin 19/20, në të cilin shpërtheu pandemia.

.

Të Ngjajshme

E BUJSHME! Wanda Nara “i la targën” Icardit për një tjetër futbollist, 12 vite më i ri se ajo

admin

Rrëfimi i papritur i Dani Alves për CR7: E adhuroj, tani që nuk jam te Barça mund të flas…

admin

Lautaro dhe Messi “hedhin valle”, Argjentina shkon 34 ndeshje radhazi pa humbje (pamjet)

admin

Leave a Comment