January 30, 2023
Portali Shprehja

Luis Enrique preket në konferencë kur e pyesin për vajzën: “Mendojmë se si do të jetonte çdo ditë…”

Kur u hodhën grupet e Botërorit, Luis Enrique zbuloi se Spanja do të sfidonte Gjermaninë dhe mbi të gjitha mësoi menjëherë se ndeshja e madhe e të gjithë fazës së grupeve të Katarit 2022 do të zhvillohej të dielën e 27 nëntorit. Një takim që Lucho e ka në zemër. Sepse atë ditë, në vitin 2009, lindi vajza e tij Xana, e cila fatkeqësisht u nda nga jeta në verën e vitit 2019 kur ishte vetëm 9 vjeç.

Luis Enrique mëngjesin e së dielës së 27 nëntorit me një video mjaft të butë ka kujtuar vogëlushen duke i uruar ditëlindjen. Kjo video e shkurtër ka bërë xhiron e botës dhe ata që e kanë parë sigurisht kanë rritur dashurinë dhe vlerësimin e tyre për trajnerin. të Spanjës, i cili foli edhe për vajzën e tij pas Spanjë-Gjermanisë.

Ai u shfaq në sallën e shtypit, pas barazimit 1-1 mes Spanjës dhe Gjermanisë, me siguri duke menduar se po u përgjigjej vetëm pyetjeve në lidhje me ndeshjen, të cilën ‘Roja’ e luajtën shumë mirë dhe që deri pak minuta nga fundi ishte rreth të zhvillohet në shtëpi. Një pikë e shkëlqyer në çdo rast, sepse kualifikimi për në 1/8 e Botërorit është në fakt i blinduar.

Mes gazetarëve të pranishëm në Katar ka pasur edhe nga ata që i kanë bërë një pyetje Luis Enrique-s në lidhje me atë video shumë emocionuese që ai kishte postuar në Instagram në mëngjes. Video në të cilën shihet trajneri katalanas duke pedaluar, duke aluduar ndeshjen dhe mbi të gjitha duke i uruar ditëlindjen Xana-s: “Sot luajmë kundër Gjermanisë, por është një ditë e veçantë edhe sepse është ditëlindja e Xanës që do të kishte mbushur 13 vjeç. Dashuri, kudo qe je, te puthim shum, dite te mbare dhe te duam”.

Kur e publikoi atë video, mbase nuk e kishte imagjinuar se ishte ndonjë gazetar që e pyeste diçka për atë video dhe vajzën e tij në konferencë. Edhe duke pasur parasysh se në Spanjë atij nuk i është bërë kurrë pyetje për temën e dhimbshme dhe asnjë gazetar spanjoll nuk ka dashur ndonjëherë, me shumë ndjeshmëri, të ngrejë këtë temë. Por në Katar ka gazetarë nga e gjithë bota dhe një gazetar i huaj, pra jo spanjoll, i bëri një pyetje për Xanën e vogël.

Luis Enrique, si zakonisht, nuk u përmbajt dhe për herë të parë në publik foli për vajzën e tij, duke u përgjigjur në spanjisht dhe tha: “Kjo është një ditë e veçantë për mua, pa dyshim, por edhe për familjen time.

Ne mendojmë për jetën tonë dhe duket se nuk e kemi fizikisht Xanitën, nuk është me familjen tonë, por ne e kujtojmë shumë, qeshim, mendojmë se si do të sillej në çdo situatë të kaq shumë nëse na ndodhin. Dhe asgjë më shumë”. Më pas ai mbylli konferencën duke folur për gjërat në fushë dhe përgëzoi Gjermaninë, e cila falë golit të Fullkrig u rikthye në garë për vendin e dytë në Grupin E.

.

Të Ngjajshme

E papritura e madhe e merkatos! “Teprica” e Guardiolës te Bayern Munich, gati firma edhe me sulmuesin e njohur

admin

CR7 i ndodh ajo që s’e kishte menduar kurrë në Arabi, tifozët sauditë i përdhosin emrin dhe numrin (pamjet)

admin

Xavi i “tregon targën” Real Madridit, tashmë synon rekordin e Vilanovës dhe Mourinhos në La Liga

admin

Leave a Comment