May 28, 2023
Portali Shprehja

Lukaku zbulon arsyen pse la Anglinë për Inter-in: “Mendja ime ishte diku tjetër”

Pjesa e fundit e sezonit po i jep Romelu Lukakut një kënaqësi të madhe: për shumë muaj iu desh të luftonte kundër dëmtimeve dhe skepticizmit të atyre që nuk besonin më tek ai, por që nga rikthimi i tij në fushë, belgu ka marrë një revansh dhe është afër konfirmimit tek Inter-i.

Sulmuesi ka ditur t’i japë Interit ato gola që e çuan drejt titullit dy vjet më parë dhe po përgatitet të jetojë (ndoshta si protagonist) finalen e Champions League.

Në Prime Video, në episodin e parë të serialit “Një për të gjithë”, Lukaku është rrëfyer duke rikthyer fazat themelore të karrierës së tij.

“Kam filluar kur isha 16 vjeç dhe tani jam 30: sa gola kam shënuar. Babai im ishte gjithashtu një lojtar profesionist, por unë jetoja pak si i përjashtuar dhe i njëjti zemërim, thellë brenda vetes, më ndihmoi në fushë”, tha ai, përpara se të ndalej në hapat e tij të parë në Belgjikë: “Ajo që kishte rëndësi, tashmë në moshën 16-vjeçare në Anderlecht, ishin golat e mi”.

Lukaku u rikthye te Interi pas një viti të kaluar te Chelsea: eksperienca, e treta në total në të gjithë karrierën e tij me fanellën e Bluve, ishte katastrofike dhe e demoralizoi.

Ai u largua nga Interi si kampion dhe u kthye në fillim të këtij sezoni për t’u konfirmuar në nivele të larta. Por edhe para se të bashkohej me zikaltrit, Anglia nuk po i jepte atij kënaqësi të madhe.

Nga pikëpamja psikologjike, aventura në Premier League ishte e rëndë dhe për këtë arsye ai zgjodhi të largohej nga Manchester United dhe të veshë përsëri fanellën e Interit:

“Nuk isha më i lumtur në Angli. Doja diçka të re, diçka më mungonte dhe kështu u largova. Mendja ime ishte diku tjetër. Ndjeva se nuk mund të përmirësohesha. Prandaj u largova nga Premier League dhe Anglia: Nuk isha më i lumtur”.

I vetmi vend ku ai mund të rilindte dhe të ishte më në fund i lumtur ishte Milano, qyteti që e priti dhe e adhuroi si një mbret në vitin e titullit: “Atëherë mendova: ku po shkoj tani? Në Itali! Familja ime ndihet mirë këtu”.

.

Të Ngjajshme

Super Hysaj, Lazio fiton në minutën fundit pas gafës (Video)

admin

Cili klub fiton më shumë nga sponsorët? Ja 10 vendet e para

admin

Di Maria zbulon lojtarin më befasues të Juves dhe atë më argëtuesin

admin

Leave a Comment