August 17, 2022
Portali Shprehja

Lukashenko: “Serbia duhet të vendosë për politikën e jashtme, nuk mund të ulet në të gjitha karriget”

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko, ka komentuar situatën e fundit të krijuar në veri të vendit duke thënë se Serbia s’do të mund të ulet në disa karrige dhe se duhet të vendosë për politikën e saj të jashtme.

“Aty jemi ne, Rusia, Bashkimi Evropian, Amerika dhe të tjerët. Por, ata nuk do të lejohen të ulen në të gjitha këto karrige”, ka thënë Lukashenko, sipas Klankosova.tv.

Ai foli edhe për marrëdhëniet Serbi – Bjellorusi, duke thënë se ka probleme, por autoritetet bjelloruse bëjnë dallime mes popullit e qeverisë.

“Ne duhet të ndajmë udhëheqjen dhe njerëzit e thjeshtë. Natyrisht populli serb ka nevojë për ndihmë dhe duhet të ndihmohet. Ne jemi njerëz të tillë. Por, ne po marrim parasysh edhe se cila është politika e Serbisë ndaj Bjellorusisë”, tha Lukashenko./tvklan.al

Të Ngjajshme

​Begaj: Të bëjmë më të mirën në dobi të kombit tonë

admin

Blinken i dërgon përshëndetje Kurtit

admin

Putin dhe Kim Jong zotohen t’i forcojnë raportet Rusi-Kore e Veriut

admin

Leave a Comment