May 12, 2021
Portali Shprehja

Lulzim Basha duhet të japë dorëheqjen tani – Iliria News Agency

Analisti Andi Bushati tha në emisionin “Shock” për z. Basha se ky i fundit duhet të japë domosdoshmërish dorëheqjen pas humbjes në zgjedhjet elektorale të 25 prillit.

“Pa dyshim që Basha duhet ta japë dorëheqjen, një ditë më shumë brenda selisë së PD-së është një ditë më shumë lolo në krye të PD-së. Basha ka përgjegjësinë që i kishte premtuar shumicës së shqiptarëve anti Rama se do i ruante këto zgjedhje”, u shpreh z. Bushati.

Andi Bushati këmbënguli se pavarësisht se mund të mos jetë vetëm faji i z. Basha për humbjen e zgjedhjeve, gjithsesi ky i fundit duhet të kërkojë dorëheqjen pasi ka rënë në kundërshtim me vendimet e tij.

“Ti nuk mund të lësh parlamentin duke thënë që Edi Rama nuk mundet me votë dhe pastaj pas 2 viteve të pretendosh se Rama mundet me vonë.

Mua Basha më duket si roje i pafajshëm magazine që nuk e ka ruajtur magazinën, por dhe kur ti nuk faj se ta kanë vjedhur, vetëm se nuk e ruajte dot ik në shtëpi”, tha z. Bushati.

Baton Haxhiu, nga ana tjetër, tha se personi i cili duhet të japë dorëheqjen brenda PD-së nuk është Lulzim Basha, por Sali Berisha.

“Dorëheqja e parë që duhet të ndodhë në PD është dorëheqja e Sali Berishës”, u shpreh z. Haxhiu.

Dy analistët patën të njëjtin mendim në lidhje me fjalimin e kryetarit të PD-së që u mbajt sot. Andi Bushati dhe Baton Haxhiu thanë për z. Basha se ky i fundit nuk mbajti një qëndrim, gjë që nuk i takon një lideri.

“Fjalimi i Bashës ishte qesharak. Nuk ka lider në një vend normal i cili del pas zgjedhjeve nuk mban qëndrim. Kush do të ishte qëndrimi? I njoh apo nuk i njoh këto zgjedhje? Do të jem pjesë e parlamentit të ardhshëm apo jo?”, tha Andi Bushati

“Deklarata e Lulzim Bashës ishte pak problematike. E para, lideri duhet ta ketë një qëndrim, për veten. Në një moment ku thotë se zgjedhjet janë demokratike në orët e vona të dielës, nuk guxon ta ketë ndryshimin e gjuhës në momentin kur mëson humbjen.

Prej masakrës elektorale, prej shit-blerjes së votave etj., kur i thua këto fjali dhe nuk një qëndrim për veten dhe ato që do të ndodhin kjo është problematike”, tha Baton Haxhiu.

Të Ngjajshme

“Non-paperat” që trazuan Ballkanin – paralajmërohet edhe “non-paperi” Amerikan në dobi të Kosovës – Iliria News Agency

admin

Kurti jep një premtim të madh për vaksinat – Iliria News Agency

admin

Bashkëshorti i saj mburret me nusen Donikë dhe miqësinë me shqiptarët – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment