September 27, 2022
Portali Shprehja

Majmuni e rrëzon njeriun me gurë në dorë, pasi ai hodhi ato mbi shokët e majmunit!

Ky është momenti kur një majmun bëri një goditje akrobatike mbi një burrë që kishte përzënë shokët e tij me një tullë. Një video tregoi njeriun duke marrë gurë dhe duke u përpjekur të godiste majmunët që po vraponin në rrethin Hathras në Uttar Pradesh të Indisë veriore të enjten.

Por ndërsa shumica e tufës iku, njëri u ngjit në një ndërtesë dhe nisi një sulm nga lart, duke e rrëzuar burrin në tokë dhe duke i grisur bluzën. Manovra e majmunit dukej si një version i mahnitësit – një lëvizje përfundimtare e përdorur nga legjenda e WWE Stone Cold Steve Austin. Një burim lokal tha: ‘Kafsha më vonë u largua nga vendi pas sulmit.’

Ka pasur një sërë incidentesh të dhunshme mes majmunëve dhe njerëzve këtë verë. Në qershor, një djalë një muajsh vdiq nga plagët pasi një grup majmunësh me sa duket e rrëmbyen atë nga krahët e nënës së tij. Djali i Shayima Said, Luhaiba, u rrëmbye nga një bandë majmunësh në fshatin Mwamgongo, në Tanzaninë perëndimore.

Ajo bërtiti për ndihmë dhe një grup fshatarësh nxituan të përpiqeshin të kthenin Luhaibën. Ata ‘përdorën forcë’ kundër majmunëve dhe Luhaiba u lëndua në kokë dhe në qafë, raportoi The Citizen.

Fshatarët përfundimisht shpëtuan Luhaiba dhe ai u dërgua në kujdesin urgjent, por më vonë vdiq nga plagët e tij. Në korrik, një foshnjë katër muajshe vdiq gjithashtu pasi dyshohet se u rrëmbye nga prindërit dhe u hodh nga një ndërtesë në Indi. Babai i tij, Nirdesh Upadhyay, e kishte nxjerrë foshnjën në tarracën e tij të çatisë në katin e tretë, i shoqëruar nga gruaja e tij, pas një ndërprerjeje të energjisë në shtëpinë e tyre në Bareilly, shteti Uttar Pradesh. Banda e majmunëve më pas u hodh nga një dhomë tjetër dhe rrethoi familjen, sipas raporteve lokale.

Ata tentuan të futeshin brenda, por një nga kafshët u hodh drejt fëmijës dhe e kapi atë përpara se ta hidhte nga çatia, duke e vrarë menjëherë. Pati gjithashtu raporte se banorët e Yamaguchi, në Japoni, u paralajmëruan të kujdeseshin për majmunët e egër që synonin foshnjat dhe të moshuarit.

Incidentet, ku përfshiheshin 58 persona që nga 8 korriku, detyruan qytetin jugperëndimor të sillte shërbimet e një njësie speciale që gjuante kafshët me armë qetësuese. Thuhet se majmunët po kafshonin dhe thumbanin mishin, duke rrëmbyer foshnjat dhe duke u futur fshehurazi në çerdhe. Askush nuk u plagos rëndë, por të paktën një majmun u vra.

 

.

Të Ngjajshme

Aksident zinxhiror në qendër të Shkupit, përfshihen pesë makina

admin

Maqedonia, vendi më i varur nga eksporti i rrymës

admin

Regjim i posaçëm i komunikacionit për shkak të sfidës Maqedoni-Bullgari

Leave a Comment