January 30, 2023
Portali Shprehja

Mallkimi i Superkupës për të rinj godet sërish Interin: finalja e 6 e humbur! Triumfon si vjet Fiorentina e shqiptarit Toci

Pasi u diplomua si fitues i Superkupes se Italise ne derbin ndaj Milanit, per Interin sonte ka ardhur hidherim te moshat pasi ne finalen ndaj Fiorentina-s eshte skuadra vjollce e drejtuar nga ish-futbollisti Alberto Aquilani ajo qe ka fituar me rezultatin 2-1 ne finale duke siguruar trofeun e 3-te ne histori dhe te dytin radhazi.

Interi vazhdon te jete i mallkuar ne finale dhe eshte finalja e gjashte qe humbet me moshat. Saktësisht një javë pas fitores 3-0 në derbin e ekipit të parë në Riad, Primavera bie në finale në stadiumin U-Power në Monza, ku Fiorentina dëshmon të jetë më shumë ekip dhe mbron trofeun që mbante prej një viti duke fituar 2-1.

Nerazzurrini, në thelb, nuk janë në gjendje të rregullojnë një mbrëmje të lindur gabim, me goditjen e Iliev që përplaset në Martinelli në minutën e dytë, dhe vuajnë tej mase nga pasojat e dëmtimit të rëndë të Zuberekut, pas të cilin pesojne dy gola nga Amatucci dhe Berti.

Nje ndeshje per t’u harruar edhe per shqiptarin Kristian Dervishi. Mbrojtesi i krahut te Interit praktikisht e fali golin e dyte te Fiorentina. Aty ku ishte titullar dhe luajti rreth 80 minuta talenti kuqezi Toci.

Në pjesën e dytë, kampionët e Italisë nuk reaguan, krijuan pak dhe u mbështetën ekskluzivisht në individualitetin e Valentin Carboni, i cili sulmoi dy herë Martinelli, i cili në fund iu desh të dorëzohej 15 minuta pas minutës së 90-të ndaj golit të Owusu…

.

Të Ngjajshme

E papritura e madhe e merkatos! “Teprica” e Guardiolës te Bayern Munich, gati firma edhe me sulmuesin e njohur

admin

CR7 i ndodh ajo që s’e kishte menduar kurrë në Arabi, tifozët sauditë i përdhosin emrin dhe numrin (pamjet)

admin

Xavi i “tregon targën” Real Madridit, tashmë synon rekordin e Vilanovës dhe Mourinhos në La Liga

admin

Leave a Comment