November 26, 2020
Portali Shprehja

Markoviq: Zgjidhja e mosmarrëveshjes me Bullgarinë, gjatë kryesimit slloven me BE-në

Profesori universitar Nenad Markoviç vlerëson se zgjidhja për bllokadën nga Bullgaria nuk mund të pritej para fillimit të kryesimit slloven me Unionin.

Bullgaria ka ndërtuar istikame të fuqishme nga të cilat tash vështirë dilet. Më shumë mundësi do të jepja gjatë kryesimit të Sllovenisë sesa gjatë kryesimit të Portugalisë ku do të ketë kohë që të arrihet zgjidhje për këtë problem”, tha Markoviç.

Kujtojmë se kryesimi gjashtëmujor gjerman me Unionin filloi më 1 korrik dhe përfundon në janar. Pastaj, Portugalia bëhet kryesiese e pas kësaj, më saktë në periudhën nga qershori deri në dhjetor 2021, Unioni do të kryesohet nga Sllovenia.

The post Markoviq: Zgjidhja e mosmarrëveshjes me Bullgarinë, gjatë kryesimit slloven me BE-në appeared first on Alsat.

Të Ngjajshme

Mickoski bën thirrje për protesta: Të mbrojmë identitetin maqedonas

admin

KSI të premten do të shqyrtojë kërkesën për karantinim të Prilepit

admin

Zaev: Bullgaria është miku ynë, Jugosllavia na ka mbajtur të ndarë

admin

Leave a Comment