December 5, 2022
Portali Shprehja

Mbappe shokon me deklaratën: Më quajtën majmun, desha ta braktisja kombëtaren e Francës

‘Rasti Mbappé’ është ende kryelajm i mediave. Muajt ​​kalojnë dhe pak nga pak lajmet vazhdojnë të dalin në dritë se pse Kylian zgjodhi të qëndrojë te PSG në vend që të nënshkruante me Real Madridin. Roli i Emmanuel Macron, president i Francës, ishte jetik në këtë kuptim dhe Mbappé e ka pranuar sërish në një intervistë për “Sports Illustrated”.

“Kemi pasur disa telefonata. Në dhjetor, janar, shkurt, mars…, – pranon ai duke qeshur dhe nënkuptuar këmbënguljen e presidentit francez. – Macron më telefonoi dhe më tha: Unë e di që doni të largoheni, por dua që ju të dini se jeni i rëndësishëm për Francën dhe nuk do të doja që ta bëni këtë. Ju keni mundësinë të bëni histori këtu. Të gjithë ju duan”.

Ylli i PSG-së nuk mund ta besonte thirrjen e kreut të shtetit: “Thashë se e vlerësova, është vërtet një çmenduri. Presidenti ju telefonon dhe ju kërkon të qëndroni”. Mbappé foli edhe për fitimin e Kupës së Botës 2018: “Kjo e ndryshoi jetën time. Unë isha tashmë i famshëm më parë, por pas Kupës së Botës ishte çmenduri. M’u desh pak kohë për të mësuar të ruaj qetësinë”.

Menjëherë më pas, megjithatë, ai arriti në fund. Penalltia që humbi kundër Zvicrës në “Euro 2020” shkaktoi një valë kritikash ndaj Mbappé, shumica prej tyre raciste, gjë që e bëri atë të mendonte të hiqte dorë nga të luajturit për Francën:

“Mendova: Nuk mund të luaj për njerëzit që mendojnë se jam majmun. Nuk do të luaj më. Më pas reflektova me njerëzit rreth meje dhe ata më inkurajuan të vazhdoja. Të dorëzohesha nuk ishte një mesazh i mirë, sepse unë jam shembull për njerëzit”.

Kishte edhe një arsye tjetër për të vazhduar me “Les Bleus”: “Kjo është një Francë e re, prandaj nuk u largova. Ishte një mesazh i mirë për të rinjtë të thonin: Ne jemi më të fortë se e gjitha kjo”.

.

Të Ngjajshme

JAPONIA GJEN GOLIN BEFASUES!!! VAR akordon, por legjenda gjermane kishte parashikuar gjithçka 1′ përpara… (PAMJET)

admin

Një Rolex një orë, dy avionë në muaj…; ja çfarë mund të blejë Ronaldo me rrogën te klubi i ri

admin

Shkallojnë fare serbët: Zvicra pagoi dy magjistare shqiptare për të na mundur, i pagoi nga 10 milionë dollarë…

admin

Leave a Comment