December 5, 2022
Portali Shprehja

Mbi 2500 gola janë shënuar në ndeshjet e Kampionateve Botërore

Në historinë e Kupës së Botës janë shënuar 2548 gola në 900 ndeshje të luajtura deri më tani.

Miroslav Klose, i cili mori pjesë katër herë në Kupën e Botës me Gjermaninë në 2002, 2006, 2010 dhe 2014, u bë golashënuesi më i mirë në historinë e turneut me gjithsej 16 gola. Ai shënoi nga pesë gola në 2002 dhe 2006, 4 gola në 2010 dhe 2 gola në 2014.

Braziliani Ronaldo de Nazario pason Klosen me 15 gola, ndërsa gjermani Gerd Muller renditet i treti në listën e golashënuesve me 14 gola.

Golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave në historinë e Kupës së Botës janë renditur si më poshtë:

Miroslav Klose Gjermani 16 gola, 2002, 2006, 2010, 2014

Ronaldo Brazil 15 gola 1994, 1998, 2002, 2006

Gerd Muller Gjermani 14 gola 1970, 1974

Just Fontaine France 13 1958

Pele Brazil 12 1958, 1962, 1966, 1970

Jurgen Klinsmann Gjermani 11 1990, 1994, 1998

Sandor Kocsis Hungari 11 1954

Gabriel Batistuta Argjentinë 10 1994, 1998, 2002

Gary Lineker Angli 10 1986, 1990

Thomas Muller Gjermani 10 2010, 2014, 2018

Helmut Rahn Gjermani 10 1954, 1958

Teofilo Cubillas Peru 10 1970, 1978, 1982

Grzegorz Lato Poloni 10 1974, 1978, 1982

Eusebio Portugali 9 1966

Ademir Brazil 9 1950

Jairzinho Brazil 9 1966, 1970, 1974

Vava Brazil 9 1958, 1962

David Villa Spanjë 9 2006, 2010, 2014

Karl-Heinz Rummenigge Gjermani 9 1978, 1982, 1986

Uëe Seeler Gjermani 9 1958, 1962, 1966, 1970

Roberto Baggio Itali 9 1990, 1994, 1998

Paolo Rossi Itali 9 1978, 1982, 1986

Christian Vieri Itali 9 1998, 2002

.

Të Ngjajshme

Pretendon se e kanë rrëmbyer alienët 60 herë, thotë se ka video dëshmi

Kroacia fiton dramën me penallti dhe kalon në çerekfinale

Turqia mirëpret ekstradimin e militantit kurd nga Suedia

Leave a Comment