October 6, 2022
Portali Shprehja

Mbreti Charles III i drejtohet për herë të parë kombit

Mbreti Charles III i është drejtuar për herë të parë kombit pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth II.

“Unë ju flas sot me një dhimbje të thellë. Gjatë gjithë jetës së saj, Mbretëresha, nëna ime e dashur, ishte një frymëzim dhe shembull për mua dhe për të gjithë familjen time. Ne i detyrohemi asaj borxhin më të sinqertë që çdo familje mund t’i ketë nënës së tyre, për dashurinë, dashurinë, udhëzimin dhe shembullin e saj. Ajo bëri sakrifica për detyrën. Përkushtimi dhe përkushtimi i saj si sovrane nuk u lëkund kurrë, në kohë ndryshimi dhe përparimi, megjithëse kohë gëzimi dhe festimi, dhe nëpër kohë trishtimi dhe humbjeje”, tha mbreti.

Në fjalimin e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar si monark i ri, Mbreti Charles III tha se ai rinovon premtimin e shërbimit të përjetshëm ndaj kombit.

“Mbretëresha Elizabeth jetoi një jetë të mirë, një premtim me fat të mbajtur.. Këtë premtim për shërbim të përjetshëm, jua rinovoj të gjithëve sot,” tha ai në fjalimin e tij televiziv.
“Përveç pikëllimit personal që po ndjen e gjithë familja ime, ne ndajmë gjithashtu me shumë prej jush në Mbretërinë e Bashkuar dhe të gjitha vendet ku mbretëresha ishte kreu i shtetit – në Commonwealth dhe në mbarë botën. Një ndjenjë e thellë mirënjohjeje për më shumë se 70 vitet në të cilat nëna ime, si mbretëreshë, u shërbeu njerëzve të kaq shumë kombeve”, shtoi ai.

“Siç bëri vetë Mbretëresha me një përkushtim të tillë të palëkundur, edhe unë tani zotohem solemnisht gjatë gjithë kohës së mbetur që Zoti më jep, të mbajë parimet kushtetuese në zemër të kombit tonë. Kudo që të jetoni në Mbretërinë e Bashkuar ose në sferat dhe territoret anembanë botës dhe çfarëdo qoftë prejardhja dhe bindjet tuaja, unë do të përpiqem t’ju shërbej me besnikëri, respekt dhe dashuri, siç kam bërë gjatë gjithë jetës sime”, tha ndër të tjera mbreti i ri./abcnews.al

.

Të Ngjajshme

Regjistrohen 55 raste të reja me virus

admin

Maqedoni, 11 tetori ditë jo pune për të gjithë qytetarët

admin

“Pritja e gjatë për në BE, na detyroi të marrim pasaporta bullgarë”

admin

Leave a Comment