November 28, 2022
Portali Shprehja

Më i shtrenjti ndonjëherë, luhet Botërori i 15 miliardëve në Katar

“Botërori i 15 miliardëve”, titullohej sot në mëngjes “Corriere dello Sport”. Jo vetëm Kupa e Botës më e shtrenjtë dhe më bujare ndonjëherë, jo vetëm Kupa e Botës e organizuar nga vendi me GDP-në më të lartë për frymë në botë, por edhe një turne botëror që do të angazhojë skuadra kombëtare (finaliste) prej 15 miliardë eurosh.

Kjo është vlera totale e transferimit, e vlerësuar nga Observatori Cies. Ato variojnë nga një vlerë minimale prej 23 milionë për Kosta Rikën e Keylor Navas në 1 miliard e gjysmë për të gjithë lojtarët e Anglisë. “Tre Luanët” kanë gjithashtu futbollistin me vlerën më të lartë të transferimit, Jude Bellingham.

Pas tij renditet Vinicius i Real Madridit (201 milionë) dhe parizieni Mbappé (185 milionë), të cilët pasqyrojnë gjithashtu vlerat komplekse të skuadrave më të shtrenjta. Podiumi pas Anglisë kompletohet kështu: 1.45 miliardë është vlera e kombëtares braziliane dhe 1.34 miliardë ajo e kampiones në fuqi, Francës.

“Corriere della Sera” ofron një artikull interesant mbi refugjatët, vendasit dhe emigrantët që do të luajnë në Katar. Duke iu referuar në veçanti të parëve, rasti është ai i Awer Mabil, i cili debutoi në moshën 16-vjeçare dhe më pas luajti në Danimarkë, Portugali, Turqi e tani në Spanjë.

E njëjta gjë vlen edhe për Alphonso Davies, shumë më i famshëm se Mabil (i cili luan për Bayernin), ylli i Kanadasë, që jetonte në një kamp refugjatësh gjatë luftës në Liberi. Është hera e parë që dy lojtarë të lindur me statusin e refugjatit luajnë në një Botëror.

.

Të Ngjajshme

Zenit-Spartak Moskë: përleshje shokuese e pakontrollueshme! Goditje, grushta dhe 6 të përjashtuar | VIDEO

admin

Luis Enrique preket në konferencë kur e pyesin për vajzën: “Mendojmë se si do të jetonte çdo ditë…”

admin

“Tani po shijojmë sërish Botërorin, kush zbriti nga autobusi le të ngjitet…”

admin

Leave a Comment