October 1, 2023
Portali Shprehja

Meta dëshiron të kthejë çdo sipërfaqe të sheshtë në një tastierë Virtual Quest

Meta po kërkon një mënyrë për të kthyer çdo sipërfaqe të sheshtë në një tastierë që do të funksionojë së bashku me sistemin e tyre VR.

Sipas një videoje që Mark Zuckerberg ka shpërndarë në profilin e tij personal në Instagram, kompania po teston funksionalitetin që do t’i lejojë përdoruesit e sistemeve Quest ose Quest 2 VR të “shkruajnë” në çdo sipërfaqe të sheshtë.

Videoja tregon Zuckerberg dhe Andrew Bosworth duke shkruar në këto tastierë virtuale me helmeta Quest 2 VR në kokë. Ata shohin një ekran 2D të një tastierë me një plan urbanistik “QWERTY” në ekranet e tyre dhe teksti printohet në televizorin përpara tyre.

Sistemi funksionon në parimin e rikrijimit të ambientit të përdoruesit brenda kaskës VR, përmes së cilës “ngjitet” tastiera virtuale dhe monitorohen lëvizjet e gishtërinjve në të. Projekti është ende në fazat e hershme të zhvillimit dhe derisa të publikohet, ka të ngjarë të ketë shumë më tepër ndryshime në pamjen dhe funksionimin e tij. Për momentin, vlera e dobishme e këtij sistemi është gjithashtu një mister.

 

.

Të Ngjajshme

Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Dua Lipa në filmin kinematografik, sëbashku me John Cena

Kasami: Nuk do të votojmë për ndryshimet Kushtetuese, kërkojmë të hiqet 20%

admin

Leave a Comment