December 5, 2022
Portali Shprehja

Milan-Fiorentina, dy episode polemike! VAR vendos (PAMJET)

Barazimi do të ishte një humbje. Një fjali e shqiptuar edhe nga Paolo Maldini në fundin e një ndeshje të zjarrtë Milan-Fiorentina. Një ndeshje e vendosur nga autogoli i Milenkovic në fund pasuar nga një radhë e gjatë protestash nga vjollcet për një faull të supozuar ndaj portierit Terracciano nga Rebic. Por kjo nuk është e gjitha, moviola e e ndeshjes në San Siro nxjerr në pah edhe një tjetër episod të dyshimtë që ka ndodhur gjithmonë në pjesën e dytë.

Një faull i mundshëm i Tomorit ndaj Ikoné në zonën e rreptësisë tërboi toskanët. Në minutën e 59-të Ikoné niset në fushë të hapur dhe në këto situata është i pathyeshëm, preket nga Tomori i cili shtrihet dhe i largon topin në dispozicion lojtarit të vjollcës. Për gjyqtarin Sozza ka vetëm një goditje këndi me VAR që konfirmon vendimin e arbitrit. Duke rishikuar pamjet, ka shumë dyshime sepse Tomori rrëshqet dhe duket se Ikonès i merr se pari këmbën.

Një episod që sigurisht do të shkaktojë diskutime por edhe vendimtar për golin final 2-1 të Milanit. Në të dyja rastet var nuk ndërhyn në rastin e goditjes së penalltisë sepse është vlerësim në terren. Por si i vlerësuat këto dy episode të Sozza-s?

EPISODI I PENALLTISE SE MUNDSHME – VIDEO

Le të shkojmë me radhë. Në episodin e parë, atë që sheh Tomori dhe Ikoné si protagonistë, mbrojtësi anglez ndërhyn ndaj sulmuesit të violës të nisur në rrjetë në zonën e rreptësisë. Tomori prek topin me majën e këmbës së djathtë por me këmbën e djathtë merr edhe këmbën e majtë të Ikoné.

Në fillim Tomori nuk e merr topin por më pas e prek me majë duke e cuar në këndore. Mbrojtesi nuk e prek topin menjëherë, por arrin ta devijoje me rrëshqitje të djathtë të djathtë sa për ta vendosur në këndore. Qendra e Milanit, megjithatë, prek këmbën e majtë të Ikoné me këmbën e tij të majtë. Është një ndërhyrje e njëkohshme në të cilën VAR-i nuk ndërhyn në rastin e goditjes së penalltisë sepse është një vlerësim në terren, një episod në të cilin ka një diferencë vlerësimi të ndryshëm.

Megjithatë, në rastin e dytë, aksioni tashmë fillon me një faull në mesfushë nga Rebic ndaj Duncan-it, por arbitri vendos të vazhdojë. Në vazhdim të aksionit Vranckx nga e djathta vendos një krosim preciz në qendër të zonës së rreptësisë. Vetë Rebic u hodh mbi sferën por pa e marrë por duke prekur dorën e Terraccianos që po dilte. Portieri i Fiorentinës del bosh dhe pas kraheve te tij Milenkovic e devijon në rrjetë.

Per arbitrin nuk ka asnje faull nga Rebic te kercimi sepse eshte portieri ai qe i shkon sulmuesit pasi ka kercyer dhe ska prekur topin fare. Ndersa, me shume duket faull i mundshem nderhyrja e Rebic ndaj Duncan ne mesfushe…

AUTOGOLI I MILENKOVIC – VIDEO

.

Të Ngjajshme

JAPONIA GJEN GOLIN BEFASUES!!! VAR akordon, por legjenda gjermane kishte parashikuar gjithçka 1′ përpara… (PAMJET)

admin

Një Rolex një orë, dy avionë në muaj…; ja çfarë mund të blejë Ronaldo me rrogën te klubi i ri

admin

Shkallojnë fare serbët: Zvicra pagoi dy magjistare shqiptare për të na mundur, i pagoi nga 10 milionë dollarë…

admin

Leave a Comment