September 26, 2022
Portali Shprehja

Ministri i Jashtëm i Ukrainës porosi Putinit: “Mund të thërrasësh 500 mijë njerëz, por nuk do ta fitosh kurrë këtë luftë”

“Rusia nuk do të fitojë kurrë luftën kundër Ukrainës, sepse të gjithë ukrainasit janë shumë të motivuar për të mbrojtur vendin e tyre, ndryshe nga rusët”.

Kështu ka deklaruar ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në një takim në nivel ministror të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për luftën kundër mosndëshkimit për shkak të luftës ruse në Ukrainë.

“Putini shpalli mobilizimin, por ajo që në të vërtetë i shpalli gjithë botës është disfata e tij. Mund të thërrasësh 300.000-500.000 njerëz, por kurrë nuk do ta fitosh këtë luftë. Sot, çdo ukrainas është një armë e gatshme për të mbrojtur Ukrainën dhe parimet e mishëruara. në Kartën e OKB-së”, tha Kuleba.

Ministri shpjegoi pse Rusia nuk do ta mundte kurrë Ukrainën: “Më 24 shkurt, kur Rusia sulmoi Ukrainën nga të gjitha drejtimet, në 24 orët e para dhjetëra mijëra ukrainas u kthyen nga jashtë për të mbrojtur vendin e tyre. Çfarë ndodhi në 24 orët e para pas Presidentit Putin njoftoi se mobilizimi ishte e kundërta: dhjetëra mijëra rusë rezervuan fluturime jashtë vendit për t’i shpëtuar Rusisë, shumë fluturime u shitën brenda pak orësh”.

Të Ngjajshme

Osmani: Ndaj ish-ministrit të Millosheviçit dhe Putinit duhen gjuhë dhe veprime të qarta

admin

Ndërron jetë dijetari mysliman Jusuf Al-Kardavi

admin

BE shqetësime për forcimin e bashkëpunimit Serbi-Rusi

admin

Leave a Comment