February 8, 2023
Portali Shprehja

Ministrja e Jashtme gjermane viziton Kharkiv-in, premton më shumë armë për Ukrainën

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock bëri një udhëtim të papritur në qytetin lindor të Ukrainës, Kharkiv të martën dhe konfirmoi se Berlini kishte premtuar të dërgonte më shumë armë në vend. Ukrainasit “duhet ta dinë se mund të mbështeten në solidaritetin dhe mbështetjen tonë”, tha ajo.

Kjo vjen pasi ambasadori i Gjermanisë në SHBA tha të enjten se Berlini do t’i sigurojë Ukrainës automjete luftarake Marder dhe një bateri shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot. “Nuk kam dyshime se ndihma e mëtejshme ushtarake gjermane do të vijë”, shkroi në Twitter ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba i cili shoqëroi Baerbock në Kharkiv.

Baerbock foli gjithashtu për qëllimin afatgjatë të Ukrainës për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.

Ukrainasit, “e shohin të ardhmen e tyre në Evropë, në BE”, tha ajo. “Prandaj do të doja të flisja edhe për progresin e bërë në procesin e anëtarësimit. Si Qeveri Federale, ne duam t’i bëjmë Ukrainës oferta shumë konkrete për të bërë përparim në forcimin e sundimit të ligjit, institucioneve të pavarura dhe luftës kundër korrupsionit, si dhe në përafrimin me standardet e BE-së.

.

Të Ngjajshme

Tërmeti vdekjeprurës, Turqia hap dy pika të tjera kufitare me Sirinë

Taravari: Kemi marrëveshje me LSDM-në, nesër ose pasnesër do ta thirri kryesinë e partisë

admin

Mickoski dhe Gashi takohen në Kuvend (VIDEO)

admin

Leave a Comment