October 6, 2022
Portali Shprehja

Ministrja gjermane e Mbrojtjes: Do dërgojmë të tjera armë në Ukrainë

Gjermania do të furnizojë Kievin me dy raketahedhës, bëri me dije në Berlin ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht.

“Ne kemi vendosur të dorëzojmë dy raketahedhës të tjerë MARS II, duke përfshirë 200 raketa në Ukrainë”, tha ajo në një konferencë të Bundeswehr-it, duke shtuar se trajnimi i operatorëve ukrainas pritej të fillonte në shtator.

“Përveç kësaj, ne do të dërgojmë 50 transportues personeli të blinduar Dingo në Ukrainë”, tha Lambrecht, duke iu referuar një automjeti të blinduar që ushtria gjermane e përdori gjerësisht gjatë operacionit ushtarak të NATO-s në Afganistan, shkruan Al Jazeera.

Ajo tha gjithashtu se një marrëveshje për një shkëmbim rrethi të automjeteve luftarake të këmbësorisë me Greqinë dhe Ukrainën ishte pothuajse e përfunduar, që do të thotë se Gjermania së shpejti do t’i dorëzonte Greqisë 40 Marder IFV ndërsa Greqia, nga ana tjetër, do të kalonte 40 nga BMP-1 të saj të ndërtuara gjatë periudhës sovjetike në Ukrainë.

.

Të Ngjajshme

MekGregor: Do të bëj rikthimin më të madh në historikun e sportit

Reperi i njohur, Bardhi ka paralajmëruar se është drejtë finalizimit të projekteve të reja

Si e zgjidhin kinezët problemin e automjeteve të parkuara pa leje?

Leave a Comment