14.1 C
Skopje
July 15, 2019
Tech

Misioni izraelit në Hënë, anija pa pilot pëson defekt

Tact

Qëllimi i misionit ishte marrja e fotove dhe kryerja e eksperimenteve. Izraeli shpresonte të bëhej vendi i katërt që do të ulte një anije hapësinore në Hënë. Vetëm agjenci hapësinore qeveritare nga ish-Bashkimi Sovjetik, SHBA dhe Kina kanë bërë deri më tani ulje të suksesshme në Hënë.

“Ne nuk ia dolëm, por provuam”, tha mbështetësi dhe organizatori kryesor i projektit, Morris Kahn.

“Unë mendoj se arritje është të shkonim deri atje, është vërtetë e jashtëzakonshme, diçka për të cilën ne duhet të jemi krenarë”, shtoi ai.

Kryeministri Benjamin Netanjahu, që shikonte nga dhoma e kontrollit afër Tel Avivit, tha: “Nëse nuk ia dilni mbanë me përpjekjen e parë, ju do të vazhdoni të përpiqeni sërish”.

Pas një udhëtimi 7-javësh drejt Hënës, anija hapësinore pa pilot arriti në orbitën finale 15 km larg nga sipërfaqja. Tensionet në qendrën e komandës ishin të dukshme në kohën e humbjes së lidhjeve me anijen dhe zyrtarët konfirmuan se kishte patur një defekt teknik në të, që fatkeqësisht kishte bërë që të mos realizohej një ulje e suksesshme.

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

Dënohet “Facebook”/ Gjobë prej 5 miliardë dollarësh

shprehja

Bentley prezanton makinën e së ardhmes – FOTO

shprehja

Mbërijnë airpods 3/ Brezi i fundit i kufjeve iphone me wireless

shprehja