June 23, 2021
Portali Shprehja

Mitreska: Çmimet e energjisë përshpejtojnë inflacionin në vend

Banka Popullore pret që çmimet mesatare të përfshira në shportën  konsumatore të rriten me rreth 2% mesatarisht, në vend të 1.5% të pritur,  ka thënë në emisionin “Magazina Ekonomike” në Alsat, zëvendës- guvernatorja e Bankës Popullore, Ana Mitreska . Siç shtoi ajo, tendenca të tilla nuk janë vërejtur vetëm në vendin tonë, por janë regjistruar tashmë në BE. Mitreska tha se rritja dyshifrore e çmimeve të naftës pritet këtë vit.

Për shkak të furnizimit më të ulët, por edhe rimëkëmbjes së ekonomive aziatike, çmimet e naftës pritet të regjistrojnë norma dyshifrore të rritjes këtë vit. Nëse shikoni inflacionin tonë në muajt e parë të këtij viti, ajo që e lëviz përshpejtimin janë çmimet e energjisë,” tha Mitreska.

.

Të Ngjajshme

Të shtëna me armë zjarri në Çarshi të Shkupit

admin

Dasmat dhe ahengjet tjera në ambiente të mbyllura, Bekteshi: Kjo nuk varet vetëm nga Ministria  e Ekonomisë

admin

Filipçe: Po përgatiten protokolle që nxënësit në shtator të kthehen në shkollë

admin

Leave a Comment