November 26, 2022
Portali Shprehja

MrBeast kalon PewDiePie si krijuesi më i abonuar i YouTube

PewDiePie, emri i vërtetë Felix Kjellberg, mbajti titullin për gati një dekadë, duke u bërë ylli më i abonuar në platformën YouTube në 2013.

Suedezi u specializua në videot e reagimit të lojërave, gjë që e bëri atë YouTuber -in e parë që tejkaloi 100 milionë abonentë në vitin 2019.

Por Jimmy Donaldson, i njohur më mirë si MrBeast, më në fund e ka rrëzuar atë nga froni, duke rritur abonentin me 112 milionë këtë muaj, edhe pse YouTube nuk tregon numrat e saktë, kjo e bëri atë të kaloj mbi 111 milionët e PewDiePie, raporton BBC.

Në vend të videolojërave, videot e Mr Beast fokusohen në filantropi, duke e parë atë të dhurojë shuma të mëdha parash, çmimesh dhe të bëjë punë bamirësie.

Videot e tij e kanë parë atë duke dhuruar një avion privat, duke rikrijuar shfaqjen e Netflix Squid Game për një çmim në para dhe duke u ofruar njerëzve 100 mijë dollarë për të lënë punën e tyre.

Ai gjithashtu provon sfida, të tilla si varrosja e gjallë, gjuetia nga FBI dhe ndërtimi i kullës më të madhe Lego në botë.

Një video në shtator tregoi se popullariteti i tij shtrihej përtej botës së internetit në jetën reale, kur mijëra njerëz mbushën një qendër tregtare në Nju Xhersi për ta parë atë të hapte një restorant burgerësh.

Duke folur më parë, PewDiePie ka thënë se MrBeast do ta rrëzonte atë përfundimisht nga vendi i parë.

Ai ka thënë në një video nga gushti: “Mezi pres që të përfundojë. Ai padyshim e meriton atë. Shpresoj që ta bëjë.”

Jashtë botës së YouTube, Donaldson ka sipërmarrje të tjera duke përfshirë restorantin e tij virtual MrBeast Burger, një kompani tjetër ushqimore të quajtur Feastables dhe ka para në një numër fondesh investimi dhe kompani të teknologjisë së lartë.

Megjithatë, kanali i MrBeast nuk është ende kanali më i abonuar në përgjithësi në platformë, me atë vlerësim që i përket kompanisë indiane të videove muzikore T-Series, e cila ka më shumë se 229 milionë abonentë./tvd/

.

Të Ngjajshme

Asnjë zgjidhje për transportuesit privat

Pse po e ndërton Europa tunelin më të gjatë nënujor në botë?

Kovaçevski: Viti 2023 është vit i kthesës ekonomike, i shpresës së re

admin

Leave a Comment